Gazobeton

2015-11-26 13:27
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Gazobeton to materiał budowlany o porowatej strukturze, otrzymywany ze spulchnionego betonu. Ten lekki beton komórkowy wytwarzany jest w kilku odmianach różniących się gęstością, a co za tym idzie właściwościami izolacyjnymi i wytrzymałością.

Produkcja gazobetonu

Porowata, podobna do gąbki struktura gazobetonu uzyskiwana jest przez spulchnienie świeżej, podatnej na kształtowanie masy betonowej gazem. Proces produkcji polega na dodaniu do masy aluminium w postaci proszku albo pasty. Metal wchodzi w reakcję z wapnem, w rezultacie wydziela się gwałtownie wodór w postaci pęcherzyków. Masa jest następnie utrwalana, hartowana przegrzaną parą o temperaturze ok. 180 stopni Celsjusza pod ciśnieniem. Proces udoskonalany był stopniowo, poszczególne rozwiązania wprowadzano od schyłku XIX wieku, a zastosowanie gazobetonu na dużą skalę rozpoczęło się w katach 30. w Szwecji. Podstawowe surowce do produkcji gazobetonu to piasek, cement, wapno i woda.

Zalety i wady gazobetonu

Do głównych zalet gazobetonu należą dobre właściwości izolacyjne, łatwa i nieskomplikowana obróbka, niewielka waga elementów i ich koszt. Wadami są wysoka nasiąkliwość oraz stosunkowo mała wytrzymałość, bloczki gazobetonowe są kruche i podatne na ściskanie. Własności te są różne w poszczególnych odmianach, czyli klasach gęstości. Klasa oznacza masę 1 m3 materiału wyrażoną w kilogramach. Im liczba ta jest wyższa, tym większa gęstość gazobetonu. W budownictwie najczęściej używane są bloczki odmiany 500, 600. Znajdują one zastosowanie przy budowie ścian konstrukcyjnych i działowych. Bloczki odmiany 350 mają znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne, ale mniejszą wytrzymałość i słabiej izolują akustycznie. Bloczki dostępne są w wersji gładkiej, przeznaczonej do murowania na zaprawę klejową, oznaczone są wówczas TLMA lub TLMB. Z kolei symbol GPLM sugeruje murowanie na grube spoiny. Bloczki gazobetonowe mogą mieć na krótszym boku wycięte uchwyty do przenoszenia. Dostępne są także bryły o specjalnym kształcie, z piórami i wpustami, co umożliwia łączenie ich bez  wypełniania pionowych spoin zaprawą. Powiązane hasła: beton komórkowy, gazogips, pianobeton, pustak, ytong

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej