Facebook
Menu

„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

PARTNER SERWISU

BAUMIT
Wnętrza
WNĘTRZA
ARCHITEKTURA WNĘTRZ, ARCHITEKTURA WNĘTRZA, Małe mieszkanie. Urządzenie małego mieszkania

Jak urządzić wnętrze w MAŁYM MIESZKANIU? ARANŻACJA małego mieszkania

W obecnym budownictwie mieszkaniowym liczy się każdy metr kwadratowy. Powstają często małe mieszkania o powierzchni około 30 – 40 m2. Każdy cieszy się z własnego kąta jednak problem pojawia się kiedy chcemy małe mieszkanie urządzić. Jaka architektura małego wnętrza? Jak urządzić małe mieszkanie aby było funkcjonalne?

 • Udostępnij
 • Komentarze

Modernistyczne wnętrze małego mieszkania 4

Modernistyczne wnętrze z nutką art deco w małym mieszkaniu. Do wnętrz powraca ponadczasowe drewno.

Fot: 81.waw.pl
 • Modernistyczne wnętrze małego mieszkania 2
 • Małe, a nowoczesne słoneczne mieszkanie
 • Małe, a nowoczesne słoneczne mieszkanie
 • Małe, a nowoczesne słoneczne mieszkanie
 • Czarno-białe małe mieszkanie dla singla

Małe mieszkanie wcale nie musi sprawiać wrażenia małego. Wystarczy zastosować kilka sprawdzonych trików architektury wnętrz a nasze mieszkanie wizualnie zyska na wielkości.

Aranżacja małego wnętrza. Co jest najważniejsze?

W małym mieszkaniu ważne jest wydzielenie poszczególnych stref. Tu jemy, tu śpimy, a tu oglądamy telewizję. Nie jest to łatwe, biorąc pod uwagę, że strefy najlepiej rozdzielać cienkimi ściankami gipsowymi. Jednak odpowiednio ułożone ścianki w połączeniu z płytami dyktowymi pozwalają ze ścianki stworzyć na przykład półki, które wykorzystamy jako małą biblioteczkę. Warto tez pomyśleć o stosowaniu ażurowych ścian – chociażby wycinając własnoręcznie w płycie gipsowej ciekawe wzorki.

>> Jak urządzić 13-metrowe mieszkanie? ARCHITEKTURA WNĘTRZA 

Innym sposobem jest odpowiednie dobranie kolorów i materiałów, które razem będą współgrać, ale pozwolą wyodrębnić poszczególne strefy – często stosuje się różne kolory ścian, kontrastowe, ale współgrające ze sobą.

Białe kolory powiększają wnętrze, dlatego warto wykończyć część wypoczynkową białymi meblami, z ciemnymi dodatkami - ciemny drewniany stolik i lampki. W aranżacji małego wnętrza nie można zapomnieć o zamontowaniu luster. Obecnie lustra nie muszą być tylko brzydkim, prostokątnym dodatkiem, mogą wręcz tworzyć wnętrze i nadawać mu objętości.

Małych mieszkań nie należy zaśmiecać. Nie chodzi tu o bałagan, tylko o zbyt dużą liczbę dodatków. Duża liczba ozdób sprawi, że nasze mieszkanie zamieni się w małą dziuplę, a efekt funkcjonalności pójdzie w zapomnienie. W aranżacji małego mieszkania musimy kierować się stylem minimalistycznym – dobrać jak najmniej rzeczy, które zapewnią odpowiedni klimat małego wnętrza.

>> Jak urządzić kawalerkę?

Inspiracji na to jak urządzić małe mieszkanie jest mnóstwo. Dużo dostarcza ich nowy katalog IKEA 2013. Jednak internet jest największą bazą zdjęć i inspiracji, które pomagają w aranżacji własnego wnętrza. Czasem warto również sięgnąć porady eksperta. Nie musimy od razu udawać się do biura projektowego, porady można zasięgnąć także w każdym sklepie, który zajmuje się wykończeniami wnętrz.

do góry
uaktualnij licznik
Gość audycji
Marcin Mostafa
Miesięcznik architektura
W numerze 1/2015:
 • Rozbudowa ASP na warszawskim Powiślu
 • Nowa herbaciarnia w Łazienkach Królewskich
 • Brytyjski sposób na partycypację
 • Architektura i władza - wokół Biennale
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.