archirama.pl

100 idei, które zmieniły architekturę. Zobacz fragmenty bestsellerowej książki!

Architektura to nie tylko cegła, beton czy szkło. To także, a być może przede wszystkim idee, dające impuls do budowania w taki a nie inny sposób. Próby klasyfikacji prądów filozoficznych i artystycznych stojących u podstaw tworzenia budowli podjął się brytyjski architekt i wykładowca Richard Weston w swojej bestsellerowej książce „100 idei, które zmieniły architekturę”. Właśnie ukazała się po polsku!

100 idei - książka

Richard Weston „100 idei, które zmieniły architekturę”

Fot: materiały prasowe Wydawnictwa TMC

Gdyby zadać sobie pytanie, bez jakiego elementu architektura nie mogłaby istnieć, naprawdę ciężko byłoby znaleźć na nie odpowiedź. Jak pokazuje Richard Weston, nie powinna kojarzyć się nam tylko z takimi tworzywami jak beton, stal czy szkło, lecz także z prądami filozoficznymi i artystycznymi.

Nurty takie jak humanizm, dekonstrukcja, modernizm czy postmodernizm znacząco wpłynęły na architektów. Weston, autor książki zatytułowanej „100 idei, które zmieniły architekturę” potwierdza tezę jednego z nich, że architektura to pragnienie epoki przeniesione na przestrzeń, sposób życia, zmienianie się i nowość.

Książka zajmuje się podstawowymi zagadnieniami architektonicznymi, opisuje konkretne elementy konstrukcyjne i omawia ich zastosowanie – niegdyś i obecnie. Ale w publikacji znajdziemy również wiele odniesień do dzieł napisanych przez słynnych architektów i ich poglądów, co nadaje lekturze kształt bardziej refleksyjny i naukowy.

O autorze

Richard Weston jest architektem, projektantem krajobrazu oraz profesorem w Welsh School of Architecture na uniwersytecie w Cardiff. Jest również autorem kilku monografii, m.in. publikacji na temat Alvara Aalto uhonorowanej nagrodą Sir Banister Fletcher.

Jego pozostałe książki to: „The house in the Twentieth Century” (2001), “Materials, Form and Architecture” (2003) oraz “Key Buildings of the Twentieth Century, 2nd Edition” (2010).

Równolegle do książki „100 idei, które zmieniły architekturę” ukazała się również pozycja: „100 idei, które zmieniły modę”. Cała seria liczy sześć książek. Pozostałe części (dotyczące filmu, grafiki, fotografii i sztuki) ukażą się niebawem.

Źródło: materiały prasowe
Autor: red. na podstawie materiałów prasowych wydawcy
Zdjęcia: materiały prasowe Wydawnictwa TMC
Data publikacji: 23.09.2011 16:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!