Architektura
ARCHITEKTURA

Minęło 39 lat od śmierci modernizmu - wyburzenie Pruitt-Igoe

 • Komentarze

Pruitt Igoe - 39 lat po śmierci architektury modernizmu

Wyburzanie osiedla Pruitt-Igoe w St. Louis, 1972 rok

Fot: www.pruitt-igoe.com
 • Pruitt Igoe - 39 lat po śmierci architektury modernizmu
 • Pruitt-Igoe
 • Pruitt-Igoe
 • Pruitt- Igoe
 • Pruitt-Igoe
 • Pruitt-Igoe
 • Pruitt Igoe - 39 lat po śmierci architektury modernizmu
 • Pruitt- Igoe

Pruitt Igoe to osiedle mieszkaniowe w St. Louis w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych. Zostało zaprojektowane przez  Minoru Yamasaki (również autora projektu WTC w Nowym Yorku) w stylu modernistycznym. To także ikona modernizmu, a jego zburzenie 15 lipca 1972 r. to symboliczny i spektakularny koniec idei Le Corbusiera w urbanistyce i tym samym architektury modernizmu. Prawie cztery dekady później przypominamy to symboliczne wydarzenie w historii architektury 

Projekt Minoru Yamasaki to osiedle o powierzchni 27 ha, z 33 wieżowcami stojącymi gęsto w sąsiedztwie zielonych łąk i z masą wspólnych przestrzeni. W kompleksie Pruitt mieli mieszkać czarnoskórzy mieszkańcy, a w Igoe biali. Prezydent Johnson zniósł jednak segregację, co zlikwidowało taki podział.

Inwestycja okazała się jednak społeczną porażką - wspólne korytarze i tzw. skaczące windy (niezatrzymujące się na niektórych piętrach) okazały się idealną przestrzenią dla narkomanów, przestępców i lokalnych gangów. Rosnąca przestępczość i rozwój patologii spowodowały ucieczkę wielu mieszkańców, na których miejsce napłynęła biedota ze slumsów. Wszystko zapowiadało upadek - rosnący wandalizm i ciągłe pożary spowodowały, że pomimo rosnących z każdym rokiem nakładów miasta St. Louis na remonty, bloki popadały w ruinę. Pruitt-Igoe powoli pustoszało - ludzie nie chcieli w nim mieszkać nawet przy zerowych stawkach czynszów.

W końcu postanowiono budynki obniżyć (zaobserwowano zależność wyższy budynek – wyższy poziom przestępczości), ale okazało się to konstrukcyjnie niemożliwe. Podobnie jak niemożliwe okazało się wykorzystanie czegokolwiek z rozbiórki kompleksu do budowy nowych budynków. Ostatecznie podjęto decyzję o wysadzeniu całego osiedla - zaledwie 16 lat po oddaniu go do użytku.

- Architektura nowoczesna zeszła z tego świata w St. Louis, Missouri, 15 lipca 1972 roku o godz. 15.32 (mniej więcej), kiedy to niesławnemu osiedlu Pruitt-Igoe, a właściwie blokom mieszkaniowym w tym osiedlu zadano finalny <<coup de grace>> przez wysadzenie w powietrze – dramatycznie skomentował wydarzenia Charles Jencks w „The Language of Post-Modern Architecture” w 1977 r.

Do dziś miejsca wyburzonego Pruitt-Igoe nie zajęły zadne inne budynki. Pruitt-Igoe, jako spektakularny symbol upadku modernistycznej polityki odnowy miast, stał sie na lata przedmiotem badań socjologów, urbanistów. Jednak w minionym roku olbrzymią pustą działkę w środku miasta sprzedano za milion dolarów. Nowy właściciel ma nadzieję ją na nowo zagospodarować.

Zobacz film o upadku osiedla: Mit osiedla Pruitt-Igoe: czyli jak upadły idee modernizmu

przeczytaj rowniez
Źródło: Wikipedia
Autor: Redakcja
Zdjęcia: www.pruitt-igoe.com, Brak info o autorze / Wikimedia Commons
Data publikacji: 2.08.2011 14:22
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.