Architektura
ARCHITEKTURA

40 lat temu otwarto pierwsze w Polsce muzeum oceanograficzne

  • Komentarze

Budynek Akwarium Gdyńskiego

Budynek Akwarium Gdyńskiego, lata 70.

Fot: www.akwarium.gdynia.pl
  • Akwarium Gdyńskie
  • Akwarium Gdyńskie
  • Otwarcie Muzeum Oceanograficznego
  • budynek Akwarium

Utworzone w 1971 roku Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni było pierwszą w kraju placówką, gdzie zwiedzający mogli podglądać morską florę i faunę. Sam obiekt muzeum to ciekawy, modernistyczny gmach z międzywojnia ze szklaną rotundą z czasów powojennych

Muzeum od kilku lat funkcjonuje pod nową, skróconą nazwą – jako Akwarium Gdyńskie. Wystartowało 21 czerwca 1971 roku, choć próby jego utworzenia były podejmowane jeszcze w latach 20. i 30. XX wieku, kiedy Gdynia dopiero się budowała.

Początki muzeum sięgają Morskiego Instytutu Rybackiego, który powstał równo 90 lat temu. W latach 20. pracownicy instytutu, w tym ówczesny adiunkt Kazimierz Demel, rozpoczęli kolekcjonowanie okazów przyrodniczych, które prezentowano w gablotach i akwariach Morskiego Laboratorium Rybackiego na Helu. MLR zostało przemianowane na Stację Morską, która na przełomie 1938/39 została przeniesiona do Gdyni, do nowo wybudowanego gmachu przy dzisiejszej alei Jana Pawła II. Budynek o horyzontalnej bryle wpisywał się w modernistyczną zabudowę miasta.

Niestety wybuch II wojny światowej przekreślił plany budowy części przeznaczonej na Muzeum i Akwarium. W okresie powojennym w budynku Instytutu istniały trzy niewielkie sale muzealne i jeden pokój z akwariami. Do sprawy rozbudowy budynku i stworzenia właściwego muzeum oceanograficznego powrócono dopiero pod koniec lat 50. Wtedy to powstały pierwsze projekty techniczne, ale do właściwych prac budowlanych i montażu ciągów awaryjnych przystąpiono dopiero w 1969 roku.

Otarcie Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego nastąpiło dopiero w 1971 roku w ramach obchodów 50-lecia Instytutu. W 34 akwariach pokazano zwierzęta i rośliny, zarówno morskie jak i słodkowodne. Zbiorniki wody znalazły się w nowej części budynku ujętej w formę szklanej rotundy. Ta ostatnia cześć obiektu przeszła kilka lat temu gruntowy remont. Zmieniono wówczas istniejące tam od początku funkcjonowania muzeum zbiorniki słodkowodne na akwaria morskie.

Muzeum posiada duże i różnorodne kolekcje ryb, bezkręgowców morskich i słodkowodnych oraz żółwi z wielu rejonów świata. W akwariach podziwiać można rafę koralową, ryby wód tropikalnych, ryby morskie strefy umiarkowanej, ryby słodkowodne i żółwie morskie. Eksponowane są też wypreparowane okazy rzadkich, egzotycznych zwierząt i roślin oraz liczne plansze, modele statków naukowych i rybackich oraz sprzętu rybackiego, płaskorzeźby itp., informujące o życiu mórz i oceanów oraz ich eksploatacji.  Akwarium Gdyńskie wciąż jest modernizowane, wzbogacane o nowe okazy. Dziś to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych, która z roku na rok przyciąga coraz większe rzesz zwiedzających.

przeczytaj rowniez
Źródło: www.akwarium.gdynia.pl
Autor: red.
Zdjęcia: www.akwarium.gdynia.pl, Marcin Sochacki (Wanted)/Wikimedia Commons
Data publikacji: 20.06.2011 08:06
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.