archirama.pl

40 lat temu otwarto pierwsze w Polsce muzeum oceanograficzne

Utworzone w 1971 roku Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni było pierwszą w kraju placówką, gdzie zwiedzający mogli podglądać morską florę i faunę. Sam obiekt muzeum to ciekawy, modernistyczny gmach z międzywojnia ze szklaną rotundą z czasów powojennych

Budynek Akwarium Gdyńskiego

Budynek Akwarium Gdyńskiego, lata 70.

Fot: www.akwarium.gdynia.pl

Muzeum od kilku lat funkcjonuje pod nową, skróconą nazwą – jako Akwarium Gdyńskie. Wystartowało 21 czerwca 1971 roku, choć próby jego utworzenia były podejmowane jeszcze w latach 20. i 30. XX wieku, kiedy Gdynia dopiero się budowała.

Początki muzeum sięgają Morskiego Instytutu Rybackiego, który powstał równo 90 lat temu. W latach 20. pracownicy instytutu, w tym ówczesny adiunkt Kazimierz Demel, rozpoczęli kolekcjonowanie okazów przyrodniczych, które prezentowano w gablotach i akwariach Morskiego Laboratorium Rybackiego na Helu. MLR zostało przemianowane na Stację Morską, która na przełomie 1938/39 została przeniesiona do Gdyni, do nowo wybudowanego gmachu przy dzisiejszej alei Jana Pawła II. Budynek o horyzontalnej bryle wpisywał się w modernistyczną zabudowę miasta.

Niestety wybuch II wojny światowej przekreślił plany budowy części przeznaczonej na Muzeum i Akwarium. W okresie powojennym w budynku Instytutu istniały trzy niewielkie sale muzealne i jeden pokój z akwariami. Do sprawy rozbudowy budynku i stworzenia właściwego muzeum oceanograficznego powrócono dopiero pod koniec lat 50. Wtedy to powstały pierwsze projekty techniczne, ale do właściwych prac budowlanych i montażu ciągów awaryjnych przystąpiono dopiero w 1969 roku.

Otarcie Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego nastąpiło dopiero w 1971 roku w ramach obchodów 50-lecia Instytutu. W 34 akwariach pokazano zwierzęta i rośliny, zarówno morskie jak i słodkowodne. Zbiorniki wody znalazły się w nowej części budynku ujętej w formę szklanej rotundy. Ta ostatnia cześć obiektu przeszła kilka lat temu gruntowy remont. Zmieniono wówczas istniejące tam od początku funkcjonowania muzeum zbiorniki słodkowodne na akwaria morskie.

Muzeum posiada duże i różnorodne kolekcje ryb, bezkręgowców morskich i słodkowodnych oraz żółwi z wielu rejonów świata. W akwariach podziwiać można rafę koralową, ryby wód tropikalnych, ryby morskie strefy umiarkowanej, ryby słodkowodne i żółwie morskie. Eksponowane są też wypreparowane okazy rzadkich, egzotycznych zwierząt i roślin oraz liczne plansze, modele statków naukowych i rybackich oraz sprzętu rybackiego, płaskorzeźby itp., informujące o życiu mórz i oceanów oraz ich eksploatacji.  Akwarium Gdyńskie wciąż jest modernizowane, wzbogacane o nowe okazy. Dziś to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych, która z roku na rok przyciąga coraz większe rzesz zwiedzających.

Źródło: www.akwarium.gdynia.pl
Autor: red.
Zdjęcia: www.akwarium.gdynia.pl, Marcin Sochacki (Wanted)/Wikimedia Commons
Data publikacji: 20.06.2011 08:06

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!