Architektura

71 lat temu odkryto malowidła naskalne w jaskini Lascaux

12 września 1940 roku grup francuskich chłopców przypadkowo odkryła jaskinię Lascaux, której wnętrza pokrywały malowidła naskalne z okresu paleolitu. To była sensacja archeologiczna! Do dziś uważa się, że grota Lascaux zawiera jedne z najciekawszych i najdoskonalszych przykładów malarstwa prehistorycznego

12
Wrzesień
2011
Jaskina Lascaux
 • Jaskina Lascaux
 • Jaskinia Lascaux

Prehistoryczne malarstwo - naskalny rysunek konia z jaskini Lascaux

Fot: Wikimedia Commons / Cro-Magnon peoples

Odkrycie jaskini Lascaux, jak to zwykle z odkryciami bywa, to dzieło przypadku. Grupa czterech chłopców wybrała się na spacer z psem w góry, w pobliżu miejscowości Montignac w południowo-zachodniej części Francji. Był 12 września 1940 roku. Nagle pies zniknął. Chłopcy zauważyli, że wpadł do szczeliny skalnej. Po odkopaniu kamieni ich oczom ukazała się tajemnicza grota z… naskalnymi rysunkami. Chłopcy postanowili o swoim odkryciu nikomu nie mówić i przyrzekli sobie zachowanie tajemnicy po grób. Na szczęście dla świata i archeologii ich wola okazała się słabsza niż chęć pochwalenia się cudownym znaleziskiem.

Kilka dni później świat obiegły już zdjęcia z jaskini Lascaux. W tej kresowej grocie w sumie odkryto 150 malowideł naskalnych i ponad 15 000 rytów skalnych. Korytarz o długości 150 metrów jest w zasadzie jedną wielką galerią malarstwa prehistorycznego.

Malowidła naskalne pochodzą z różnych epok i można na ich przykładzie prześledzić ewolucję prehistorycznego malarstwa. Uderzający jest jednak fakt zaawansowanych technik stosowanych w paleolicie. Większość malowideł operowaniem przestrzenią i formami przewyższa znacznie późniejsze rysunki egipskie.

Malowidła w Lascaux datuje się na wczesny okres kultury magdaleńskiej, czyli od 15 000 do 13 000 lat p.n.e.! Naskalne rysunki przedstawiają głównie ówcześnie występujące na tym terenie zwierzęta roślinożerne - jelenie, bizony, tury i konie.

Szczególnie interesująca jest tak zwana Sala Byków, w której przedstawiono cztery monumentalne tury obrysowane czarnym, grubym konturem wypełnionym plamami czerwieni i czerni. Twórca zastosował elementy tzw. perspektywy skręcone. W malowidle przedstawiającym byka wielkości 3 metrów artysta ukazuje z profilu biegnącego byka, którego rogi ukazane są od przodu.

Największy fryz powstały w okresie paleolitu, w centralnej części ukazuje trzy zwierzęta: konia, byka i rena. Jest to najbardziej znany fragment malowidła należącego do ciekawszych elementów tego wspaniałego zabytku sztuki prehistorycznej. Rzadko pojawiała się postać człowieka, jeżeli już jest to pokazana w prymitywny sposób.

Niestety jaskini Lascaux nie można zwiedzać. Wydychany przez ludzi dwutlenek węgla mógłby zaszkodzić rysunkom sprzed kilkunastu tysięcy lat. Malowidła mogłyby pokryć niszczące je wykwity wapienne. Dlatego zdecydowano się zamurować wejście do jaskini, tak by zachować rysunki dla potomnych. Ale w pobliżu stworzono replikę groty (z cementu wzmocnionego siatką). Można tam oglądać wierne kopie prehistorycznych malowideł!

Źródło: Wikipedia
Autor: TM
Zdjęcia: Wikimedia Commons / Cro-Magnon peoples, Wikimedia Commons / Prof saxx
Tagi: archeologia, Lascaux, malarstwo naskalne, malarstwo prehistoryczne, malowidła naskalne, malowidła skalne, odkrycia archeologiczne, rysunki naskalne, sztuka prehistoryczna,
do góry
INNE WYDARZENIA
 • 15.07-18.09.2011
  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa

  Wystawa „Black and White” prezentuje filmy animowane i komiksy, które łączy wspólna estetyka – to radykalnie uproszczony, czarno-biały rysunek. Podobnie prosty jest ich... więcej

 • 28.08-30.09.2011
  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

  BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

  Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych... więcej

KALENDARZ

Wrzesień 2011

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.