archirama.pl

8 niezwykłych podwodnych hoteli. GALERIA

Byłeś w tym roku na urlopie nad morzem? Są tacy, którzy spędzili go nie nad...ale pod wodą. Przedstawiamy TOP 8 tego, co zobaczyć pod wodą jeśli chodzi o współczesną architekturę. Podwodne hotele cieszą się coraz większą popularnością wśród wczasowiczów. GALERIA

Podwodny hotel Water Discuss zaprojektowali polscy inżynierowie

1. Jules' Undersea Lodge

To pierwszy tego typu obiekt, który otwarto w 1986 roku w dawnym laboratorium badawczym, które przetransportowano z wybrzeża Puerto Rico aż na dno Szmaragdowej Zatoki na Florydzie. Aby wejść do hotelu trzeba przejść 3-godzinny kurs nurkowania i odnaleźć wejście, które znajduje się na głębokości 6,5 metra pod wodą. W hotelu znajdują się dwie sypialnie i w pełni wyposażona kuchnia, a także telefon. Autorami projektu jest firma Richard F. Geary Interior Designer. Inspiracją dla powstania budynku była powieść Verne’a „20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi”

2. Poseidon

Posiedon Hotel to bryła, która dopiero ma powstać – 12 metrów pod powierzchnią Pacyfiku. Podwodny hotel będzie składał się z 24 pokoi, do których goście będą mogli się dostać za pomocą specjalnej głębinowej windy. Oprócz apartamentów w hotelu znajdzie się też bar, biblioteka, a nawet kaplica ślubna. Projekt opracował L. Bruce Jones - prezes U.S. Submarines, Inc. i ekspert w dziedzinie budowania luksusowych okrętów podwodnych. Obecnie trwają poszukiwania odpowiednich wykonawców. Wiadomo jest na razie, że przezroczyste ściany w pomieszczeniach ma zbudować największy dostawca akrylu na świecie.

3. Reefworld

Położony u wybrzeży Australii Reefworld hotel to pływający obiekt, który od lądu dzieli dwie godziny podróży katamaranem. Hotel pływa nieopodal Wielkiej Rafy Koralowej i swoim wyglądem przypomina statek. Na gości hotelu czeka wiele atrakcji, takich jak osiem sypialni, łazienki z przeszklonymi ścianami zewnętrznymi oraz podwodne spa. Hotel zaprojektowała firma brytyjskiego architekta Richarda Hywel Evansa. Zamierza on oferować w przyszłości ekskluzywne zabiegi spa. Ponadto hotel ma sam wygenerować odpowiednie ilości ciepła i energii elektrycznej za pomocą zainstalowanych kolektorów słonecznych.

4. Utter Inn

Hotel Utter Inn położony jest na jeziorze Mälaren w pobliżu miasteczka Västeras w Szwecji. Składa się z dwóch poziomów, które są ze sobą połączone. Jeden z nich to niewielki, czerwony domek, a drugi to pomieszczenie, które znajduje się 3 metry pod wodą. Dolna część, z czterema niezbyt dużymi oknami, jest wynajmowana turystom jako pokój hotelowy. Hotel Utter Inn jest poza tym niedrogim sposobem na spędzenie czasu pod wodą. Zaprojektował go artysta rzeźbiarz,  Mikael Genberg, w 2000 roku.

5. Conrad Rangali

Tym razem przedstawiamy nie hotel, ale miejsce gdzie można dobrze zjeść – podwodną restaurację Itaha. Niebanalna bryła tego typu mieści się na tzw. Conrad Maldives Rangali Island, Malediwy (dawniej Hilton Maldives Resort & Spa) w wodach Oceanu Indyjskiego. Do restauracji można dostać się podwodnym tunelem. Jest to jednak przyjemność dla osób, które stać na duży wydatek – porcje w restauracji kosztują około 250 dolarów. Restauracja, jeśli się ją odpowiednio wcześniej zarezerwuje, może zostać przekształcona w salę bankietową lub pokój hotelowy. Restauracja Ithaa powstała w 2005 roku i została zaprojektowana przez nowozelandzkie biuro M.J. Murphy Ltd na zlecenie Crown Company, właściciela wyspy Rangali.

6. Hydropolis


Hydropolis to bryła umieszczona 20 metrów pod Zatoką Perską. Nietypowy podwodny hotel ma kształt ósemki wpisanej w okrąg. Budynek zawiera 220 ekskluzywnych apartamentów oraz muzea, sale bankietowe, spa, siłownię i o wiele więcej. Wszystko to na 260 hektarach, z czego 80% znajduje się pod wodą. Pokoje mają przezroczyste szyby wykonane z 10-centymetrowej warstwy tworzywa sztucznego. Autorem projektu Hydropolis jest niemiecki projektant, Joachim Hausner

7. Water Discus

Bryła podwodnego hotelu Water Discus to zaledwie projekt, który ma powstać na jednej z wysepek na Malediwach. Hotele Water Discus złożone są z dwóch dysków: podwodnego i nadwodnego. Dzięki temu, zapewniają równocześnie możliwość podziwiania morskich głębin oraz korzystania z ciepłego klimatu. W ofercie hotelu będzie możliwość zaplanowania wyprawy nurkowej dzięki specjalnym kursom, które przygotują do nurkowania nawet nowicjuszy. Co ciekawe firma Deep Ocean Technology, która realizuje projekt, znajduje się w Gdyni. Projekt hotelu Water Discus jest autorstwa Polaków – w pracach nad nim pomagali naukowcy z Politechniki Gdańskiej.

8. Podwodny Park Rzeźb w Grenadzie

W Parku Podwodnych Rzeźb w Grenadzie nie będziemy mogli przenocować, za to uda się nam podziwiać prace artysty rzeźbiarza. Park został zaprojektowany przez Brytyjczyka, Jasona de Caires Taylora. W parku można podziwiać aż 500 różnych obiektów zanurzonych pod wodą. Co ciekawe, rzeźby są bardzo ekologiczne i przyczyniają się do wzrostu rafy koralowej.

Autor: Agnieszka Ochenkowska
Data publikacji: 8.09.2014 11:24

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!