Architektura

84 lata temu urodził się twórca polskiej szkoły plakatu – Jan Lenica

Jan Lenica (4 stycznia 1928 – 5 października 2001) był jednym z najwybitniejszych polskich plakacistów, to on ukuł termin polska szkoła plakatu. Był pionierem współczesnej animacji artystycznej. Reżyser filmów animowanych, scenarzysta, krytyk sztuki. Twórczość Lenicy należy do najważniejszych rozdziałów polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku

04
Styczeń
2012
Jan Lenica
 • Jan Lenica
 • Jan Lenica - plakat
 • Jan Lenica - ilustracja
 • Jan Lenica - plakat

Kadr z filmu animowanego "Labirynt", autor: Jan Lenica

Fot: Jan Lenica

Jan Lenica zdobył sławę i uznanie w Polsce oraz na świecie za swoje dokonania w dziedzinie plakatu i filmu animowanego. W obydwu dziedzinach zaliczany był do ścisłej światowej czołówki. Uchodzi za prekursora współczesnej animacji.

Był twórcą niesłychanie wszechstronnym, poruszał się na pograniczu gatunków, zacierając granice, żonglując konwencjami i rzucając wyzwania konwencjom estetycznym, co doprowadziło do wykreowania niepowtarzalnej poetyki jego prac. Pociągały go zawsze nieskrępowane żadnymi ograniczeniami eksperymenty plastyczne. Był jednym z prekursorów nowoczesnego rysunku prasowego w Polsce.

polska szkoła plakatu

Szukając własnej formy artystycznej wypowiedzi, bardzo wcześnie zajął się plakatem teatralnym i filmowym. Jan Lenica przez całe swoje życie zaprojektował ponad 200 plakatów.

Jednym z najsłynniejszych plakatów Lenicy jest „Wozzeck” do opery Albana Berga wykonany w 1964 roku. Plakat ten zdobyła główną nagrodę na Biennale Plakatu w Warszawie (1966). Przedstawia olbrzymią, czerwoną głowę, z umieszczonymi po środku twarzy szeroko rozwartymi ustami.

Lenica był autorem określenia „polska szkoła plakatu”, użytego przezeń jako tytuł swego artykułu o polskim plakacie w szwajcarskim „Graphisie”. Bowiem, obok własnej twórczości plastycznej, uprawiał z powodzeniem także krytykę artystyczną. Plakaty Lenicy cechowała ekspresja, ale pojawiała się w nich też nuta sarkastycznej satyry.

artystyczny film animowany

Lenica blisko współpracował w pierwszym okresie tworzenia filmów animowanych z Walerianem Borowczykiem. Obaj artyści uznawani są dzisiaj za pionierów surrealistycznego kina absurdu.

Bowiem to ich, zrealizowany w 1957 film animowany „Był sobie raz”, a potem kolejne wspólne, jak „Dom” z 1958 i indywidualne Lenicy zapoczątkowały prawdziwą rewolucję w tym położonym na peryferiach filmu gatunku. Uczyniły też z filmu animowanego sztukę, która może służyć do przekazywania najbardziej skomplikowanych, trudnych i poważnych treści.

W latach 60. Lenica zaczął stosować styl wycinankowy, używał go w projektach plakatów, ale i w filmach animowanych.

Od połowy lat 80. Lenica współpracował z pocztą niemiecką (początkowo Federalną), dla której wykonał projekty wielu znaczków, m.in. znaczek na 100. rocznicę urodzin Bertolta Brechta. Inspirował się w nich polską sztuką ludową i odwoływał się do stylistyki nowoczesnej ilustracji dla dzieci.

Był profesorem plakatu i grafiki w Hochschule der Künste w Berlinie. Tam też zmarł 5 października 2001 roku.

Źródło: culture.pl
Autor: TM
Zdjęcia: Jan Lenica
Tagi: film animowany, Jan Lenica, Lenica, polish posters, polska szkoła plakatu, polskie plakaty,
do góry
INNE WYDARZENIA
 • 18.11.2011-17.01.2012
  Wspólnicy. Fotograf i artysta około roku 1970. WYSTAWA

  Wspólnicy. Fotograf i artysta około roku 1970. WYSTAWA

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

  Dziewięć historii, które opowiada ta wystawa, to historie spotkania fotografa i artysty. Ich współpraca czasem była jednorazowa, czasem trwała latami, ale zawsze w jej wyniku... więcej

 • 20.11.2011-29.01.2012
  Idea Bauhausu. WYSTAWA

  Idea Bauhausu. WYSTAWA

  Galeria Malarstwa i Rzeźba w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9

  Niedawno minęło 90 lat od założenia przez prof. Waltera Gropiusa uczelni artystycznej – Bauhaus. Nazwa Bauhaus nawiązywała do średniowiecznej Bauhütte - strzechy... więcej

 • 09.12.2011-05.02.2012
  Punkt widzenia Rambowa. WYSTAWA

  Punkt widzenia Rambowa. WYSTAWA

  Muzeum Plakatu w Wilanowie, ul. St. Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa

  Muzeum Plakatu w Wilanowie – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie – zaprasza na wystawę indywidualną Güntera Rambowa – jednego z najsłynniejszych światowych twórców plakatu.... więcej

 • 12.12.2011-30.01.2012
  Architekt Oscar Niemeyer - Brasilia. WYSTAWA

  Architekt Oscar Niemeyer - Brasilia. WYSTAWA

  Nowa Galeria Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, ul. M. Strzody 10

  Wystawa prezentuje fotografie Brasilii autorstwa słoweńskiego historyka architektury, Damjana Prelovąeka. Betonowe bryły budynków Niemeyera widziane okiem obiektywu autora... więcej

 • 15.12.2011-19.02.2012
  Boris Podrecca. Architekt. WYSTAWA

  Boris Podrecca. Architekt. WYSTAWA

  Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardynska 5

  Wystawa poświęcona Borisowi Podrecca, jednemu z najwybitniejszych austriackich architektów, daje okazję spojrzenia na współczesną twórczość w Europie Środkowej. Europa... więcej

KALENDARZ

Styczeń 2012

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.