archirama.pl

Noc Muzeów w Warszawie: Muzealna przygoda z architekturą w tle

Już po raz 9 Warszawa organizuje Noc Muzeów. Impreza co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno samych Warszawiaków, jak i turystów z całej Polski, a nawet świata. Do wzięcia udziału w Nocy muzeów zgłosiły się aż 204 placówki – nie tylko muzea, ale i kawiarnie, galerie, domy kultury, kościoły czy biblioteki.

Dom Jabłkowskich także do zwiedzania w czasie Nocy Muzeów

Dom Jabłkowskich także do zwiedzania w czasie Nocy Muzeów!

Fot: Archiwum DTBJ SA

Mnogość instytucji, które zgłosiły się do udziału w warszawskiej Nocy Muzeów pokazuje nam, jak bogata architektonicznie jest w tej sferze stolica. W nocy z 19 na 20 maja od godziny 19 do godziny 1 swoje drzwi otworzą między innymi: CNK, Muzeum Historii Żydów Polskich, Galeria Jabłkowkisch czy Zamek Królewki.

„Kopernik” za darmo w Noc Muzeów

Bezpłatny wstęp do Centrum Nauki Kopernik zachęci prawdopodobnie niejednego uczestnika Nocy Muzeów. Do dyspozycji zwiedzających oddane zostanie 20 tys m2 powierzchni, a na niej aż 450 eksponatów rozłożonych w 6 galeriach tematycznych. Zwiedzać można również Park Odkrywców i Teatr Robotyczny. Warto zobaczyć planetarium, które zachwyca z zewnatrz przypominając głaz wypchnięty na brzeg Wisły. Pomysłowość w zaprojektowaniu wnętrza i wielość atrakcji – interaktywne zabawy, eksperymenty, poznawanie przestrzeni, pozwalają zwiedzającym przenieść się w sferę nauki zapominając o teraźniejszości.

>> Dowiedz się, gdzie jeszcze można zwiedzać niesamowite centra nauki!

Muzeum Historii Żydów Polskich w tę noc jeszcze w dawnej siedzibie

Z niecierpliwością czekamy także na otwarcie gmachu budynku Muzeum Historii Żydów Polskich. W tę Noc Muzeów instytucja mimo, że nie posiada swojego gmachu, prężnie funkcjonuje i przygotowała wiele atrakcji na tę noc. Na główny i docelowy gmach musimy jeszcze zaczekać, gdyż obecnie trwają tam prace wykończeniowe. Budowane od drugiej połowy 2007 roku MHŻP będzie gmachem monumentalnym. Pojawiają się opinie, że kończy się budowa najpiękniejszego budynku użyteczności publicznej w Warszawie. Fiński architekt Rainer Mahlamäki z pracowni Lahdelma & Mahlamäki, zaprojektował budynek o powierzchni blisko 13 tys m2, który ma przyciągać pół miliona turystów rocznie. Skomlikowana konstrukcja budynku wymagała specjalnych rozwiązań, przy których pracowali najlepsi inżynierowie. MHŻP proponuje nam w tym roku szeroki wachlarz atrakcji:  piknik sportowy, wieczorem wernisaż wystawy ‘Warszawscy Sportowcy’ z udziałem legendy polskiej fotografii Tadeusza Rolke oraz koncert. Wszystko to odbędzie się na skwerze Willy Brandta, przed budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich. Będzi to okazja aby zobaczyć z zewnątrz przyszły budynek Muzeum, jednak do środka jeszcze nie wejdziemy. Wnętrze obejrzymy być może podczas trwania kolejnej, 10 warszawskiej Nocy Muzeów 2013 - w tym bowiem roku przewiduje się otwarcie gmachu. 

Tej nocy bezpłatne wejście także do Galerii Jabłkowskich

W nocy z 19 na 20 maja, bezpłatny wsęp będzie obowiązywać także w Galerii Jabłkowskich. Wybierając się do tej galerii warto zwrócić uwagę na wybudowany w modernistycznej architekturze budynek projektu architektów z pracowni Atelier 3 Girtler & Girtler. Zaprojektowali oni elewację z piaskowca, która uzupełniona została okładzinami z modrzewia syberyjskiego. Dzieki zastosowaniu takiego zestawu materiałów budynek stał się lekki, a zarazem łatwo wkomponował się w otoczenie, utrzymując charakter budynku w przedwojennym stylu. W nocy dodatkowo zachwyca dzięki illuminacjom świetlnym. Dlatego w Noc Muezeów, idąc w stronę Galerii Jabłkowskich, warto zwrócić uwagę na ten niedawno oddany do użytku budynek.

>> Zobacz Zamek Królewski w zuzupełnie nowym świetle! 

W Noc Muezów przenieś się także do świata Muzeum Postania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego po raz kolejny otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. W tę jedyną Noc w roku będzie można zwiedzać niesamowite wnętrze gmachu zupełnie za darmo. Dodatkową atrakcją jest kino plenerowe zorganizowane na dziedzińcu, a także rodzinna gra terenowa. W środku, jak zwykle, każdy może posłuchać bicia serca warszawskiego powstańca, a zrywając karki z kalendarza, poznać prawdziwą historię Powstania Warszawskiego. Dodatkowo zachwyca także atmosfera, jaka dzięki wspaniałej architekturze, została utrzymana we wnętruz budynku. Czerwona cegła, stalowe konstrukcje i niesamowicie rozplanowana wystawa nie pozwoli się nikomu nudzić.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Muzeum Historii Żydów Polskich, Marta Jabłkowska - archiwum własne, Archiwum DTBJ SA
Data publikacji: 10.05.2012 11:29

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!