archirama.pl

Akademia Muzyczna w Krakowie. Konkurs architektoniczny

W sąsiedztwie bulwarów wiślanych w Krakowie ma powstać nowa siedziba Akademii Muzycznej. Rozpoczął się konkurs architektoniczny 

Konkurs architektoniczny na nową siedzibę Akademii Muzycznej w Krakowie

Teren, na którym ma powstać kompleks budynków z nową siedzibą Akademii Muzycznej w Krakowie

Fot: Akademia Muzyczna w Krakowie, materiały prasowe - konkurs

Park Muzyki, czyli rewitalizacja w Krakowie

Na użytkowanych do niedawna przez wojsko terenach przy ul. Skrzatów w Krakowie ma powstać Centrum Muzyki oraz muzyczny park, wielofunkcyjna przestrzeń mieszcząca siedziby Filharmonii Krakowskiej, Sinfonietty Cracovia i Capelli Cracoviensis, sale koncertowe mieszczące łącznie ok. 2000 osób i przestrzenie rekreacyjne. Teren usytuowany jest w pobliżu Wisły i bulwarów, a także planowanych terenów zielonych. Całe przedsięwzięcie jest częścią programu rewitalizacji realizowanego w Krakowie. Początkowo kompleks miał powstać we współpracy władz miasta, województwa i uczelni. W lipcu 2016 własny konkurs architektoniczny ogłosiła jednak Akademia Muzyczna. Decyzję skrytykowali przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i SARP. Stowarzyszenie Architektów Polskich nie zostało zaproszone do współpracy, choć jego członkowie zasiadają w sądzie konkursowym. Zdaniem komentatorów najlepszym rozwiązaniem jest współpraca, a niezależny konkurs może utrudnić stworzenie spójnej, dobrze zaprojektowanej przestrzeni. 

Konkurs architektoniczny

Akademia Muzyczna ogłosiła konkurs architektoniczny na projekt budynku i jego otoczenia. Centrum kompleksu to sala koncertowa wraz z zapleczem. Obiekt ma wyróżniać się doskonałą akustyką, być funkcjonalny, trwały, energooszczędny i stosunkowo tani w eksploatacji.
Projektanci planujący otoczenie nowej siedziby Akademii będą musieli uwzględnić istniejące na działce obiekty, w tym między innymi relikty fortu z XIX wieku, wały wiślane ze ścieżką rowerową, dwa wiadukty i stare drzewa. Maksymalny koszt budowy i kompleksowego wyposażenia – łącznie z instrumentami muzycznymi –  nie powinien przekroczyć 160 mln zł.  
Pierwsza nagroda w konkursie to 80 tys. zł oraz  zaproszenie do  negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Nagroda druga to 25, a trzecia 15 tys. zł. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie architektonicznym mija 9 września 2016, zaś prace konkursowe można przesyłać do 21 grudnia 2016. Ogłoszenie wyników zapowiedziane jest na marzec 2017.

Regulamin konkursu, inwentaryzacja zieleni i inne dokumenty dostępne są na stronie: www.amuz.krakow.pl/zamowienie/konkurs/

Autor: KZ
Zdjęcia: Akademia Muzyczna w Krakowie, materiały prasowe - konkurs
Data publikacji: 29.07.2016 12:39

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!