archirama.pl

Algieria: rusza budowa największego meczetu na świecie z najwyższym minaretem!

Algieria będzie mieć wkrótce największy meczet na świecie, zaraz po słynnych meczetach w Mekce i Medynie. Gigantyczną islamską świątynię będzie mogło odwiedzać codziennie 120 tys. wiernych. Wyrośnie przy niej minaret wysoki na 265 metrów – będzie największy na świecie!

W Algierze rusza budowa największego meczetu na świecie

Algier dołącza do Mekki i Medyny – będzie miał trzeci pod względem wielkości meczet na świecie, ale za to najwyższy minaret, czyli wieżę

Fot: dzięki uprzejmości KSP Juergen Engel Architekten

Mekka, Medyna, Algier

W Algierze, stolicy Algierii ma na dniach ruszyć budowa olbrzymiego meczetu – będzie to największa na świecie współczesna świątynia muzułmańska. Docelowo będzie 3. pod względem wielkości, zaraz po słynnych meczetach w Mekce  i Medynie.

Gigantyczna świątynia powstanie zaledwie 6 kilometrów na wschód od historycznego centrum Algieru i w niedalekim sąsiedztwie lotniska. Aspekt dobrego skomunikowania świątyni był kluczowy, bowiem dziennie będzie mogło ją odwiedzać nawet 120 tys. wiernych, tyle ilu mieszkańców ma średniej wielkości miasto w Polsce.

Meczet powstaje według projektu konsorcjum niemieckich firm: pracowni architektonicznej KSP Jürgen Engel Architekten oraz biura inżynierskiego Krebs und Kiefer International. Wygrały one w 2008 roku międzynarodowy konkurs architektonicznych.

największy współczesny meczet

Olbrzymia świątynia to właściwie cały wielofunkcyjny kompleks o powierzchni 400 tys. metrów kw. Złoży się na niego nie tylko sala modlitw, minaret,  rozległy system dziedzińców, ale i centrum kulturalne, szkoła imamów, biblioteka, apartamenty dla pielgrzymów, stacja pożarna, muzeum, park oraz centrum badawcze kultury islamskiej.

Podstawowym elementem architektonicznym, który nada spójności całemu kompleksowi będą kwiatowe słupy przypominające wielkie kielichy. Podobna konstrukcja tworzyła niegdyś dworzec kolejowy w Katowicach (wyburzony w 2011 roku i obecnie będący w budowie). Wysokie na 22,5 metra kielichy zacienią olbrzymie przestrzenie i nadadzą charakteru całej budowli.

Sercem meczetu będzie sala modlitewna o wymiarach 145 na 145 metrów. W jej centrum stanie wysoki na 45 metrów sześcian, który przykryje kopuła sięgająca swoim czubkiem wysokości 70 metrów. W sali modlitewnej – zgodnie z tradycją arabską poszatkowanej lasem kolumn – znajdzie się miejsce na równoczesne przebywanie 37 tys. wiernych!

najwyższy minaret na świecie

Meczet musi tradycyjnie dopełnić minaret, czyli wieża, z której muezin nawołuje do modlitw 5 razy dziennie. Ten w Algierze ma być najwyższy na świecie. W zasadzie swoją wielkością dorówna niejednemu drapaczowi chmur. Będzie mieć 265 metrów wysokości, a w przekroju wymiary 28 na 28 metrów.

Panoramiczne windy zabiorą pielgrzymów na samą górę minaretu, gdzie ma powstać punkt widokowy. Na niższych kondygnacjach rozlokuje się Muzeum Historii Algieru oraz centrum badawcze kultury islamskiej. Minaret ma być przeszklony niczym biurowiec, ale przed przegrzaniem będzie go chronić „skóra” – czyli ceramiczna, perforowana okładzina, rodzaj ornamentu, charakterystycznego dla arabskiej architektury.

Budowa meczetu w Algierze będzie wielkim przedsięwzięciem, wokół którego wyrośnie nowa dzielnica miasta. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na 2016 rok.

 

Czytaj też: Miss Sarajevo – przewodnik po Sarajewie

Autor: TM
Zdjęcia: dzięki uprzejmości KSP Juergen Engel Architekten
Data publikacji: 30.01.2012 16:45

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!