archirama.pl

Alternatywa dla zwykłego mostu na korzyść dla krajobrazu - drewniana konstrukcja kładki, która unosi się na wodzie

Na architekturę współczesną  i jej odbiór składają się nie tylko bryły budowli, ale również elementy infrastruktury miasta oraz obiekty inżynierii lądowej. Przykładem na to jest most na wodzie, który powstał w holenderskim mieście Bergen. Most nawiązuje do znajdującego się tam zabytku – historycznej twierdzy na wyspie. Za projekt kładki odpowiedzialna jest pracownia architektoniczna RO&AD Architecten. Budowa trwała 3 miesiące i zakończona została w marcu 2014 roku. Most ma 80 metrów długości

Drewniana konstrukcja kładki prowadzącej na twierdzę w holenderskim mieście Bergen  fot. fot Erik Stekel

Drewniana konstrukcja kładki prowadzącej na twierdzę w holenderskim mieście Bergen  fot. fot Erik Stekel

Skąd pomysł na krajobraz z twierdzą i mostem na wodzie?

Revelijn to wyspa - twierdza w Bergen, mieście malarzy, pisarzy i architektów położonym w północnej Holandii. Kompleks na wyspie zbudowany został przez słynnego budowniczego Menno van Coehoorn w XVIII wieku. Pierwotnie twierdza otoczona była wodą,a więc żołnierze i dostawcy musieli płynąć 80 metrów łodzią aby dostać się na drugą stronę. Pod koniec XIX wieku obiekt przestał pełnić funkcję obronną. Między innymi z tego względu w 1930 roku wzniesiono drewnianą konstrukcję mostu prowadzącego na wysepkę. Obecnie organizowane są tu różnego rodzaju przyjęcia i niewielkie imprezy publiczne. Wejście do zabytku wciąż zdobią oryginalne wrota.

Przed wykonaniem kładki istniała tylko jedna droga prowadząca do twierdzy. Zadaniem projektantów było stworzenie drugiego połączenia z tym miejscem. Przede wszystkim z uwagi na ewakuację na wypadek pożaru czy innego niebezpieczeństwa. Drugim powodem była konieczność udostępnienia tego zabytku od strony centrum miasta.

Koncepcja drewnianej konstrukcji kładki

Architekci chcieli upamiętnić trasę, jaką pokonywały negdyś łodzie, które chciały dostać się na wyspę. Ścieżka zlokalizowana na wodzie jest wiec oryginalną drogą, którą przepływali żołnierze i dostawcy z zewnątrz. Stąd właśnie, zawijająca się na kształt węża, forma kładki.

Podkład mostu na wodzie jest wypukły po to, by lepiej komponował się z krajobrazem i otoczeniem. Schodki zlokalizowane przy wejściu do twierdzy poruszają się w górę i w dół. Konstrukcja mostuwykonana jest z rur polietylenowych wypełnionych powietrzem. Umieszczone pod mostem rury pozwalają utrzymać strukturę na powierzchni wody bez konieczności stosowania innych kontrukcji.

Pomost wykonany jest z materiału Accoya – wysokiej jakości produktu z drewna, który charakteryzuje się szczególnie wysoką odpornoscią na pęcznienie, kurczenie oraz próchnicę i grzyby – co jest w tym przypadku największym zagrożeniem dla konstrukcji z uwagi na bliskość wody. Dodatkowym atutem tej prostej konstrukcji jest możliwość rozebrania mostu w przyszłości i poddania go recyklingowi.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 5.09.2014 13:52

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!