archirama.pl

Amanda Levete z pracowni AL_A w Warszawie

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza zaprasza na wykład londyńskiej projektantki Amandy Levete. Spotkanie towarzyszy prezentacji prac laureatów programów Teoria i Praktyka

Lord's Media Centre, Londyn

Stadion krykietowy Lord's Cricket Ground w Londynie, loża Lord's Media Centre zaprojektowana przez architektów z pracowni AL_A

Fot: Paddy Briggs, Wikimedia Commons

Współczesna architektura brytyjska

Amanda Levete, brytyjska projektantka, laureatka nagrody Stirlinga, karierę rozpoczęła w 1989 roku. Zaczęła wówczas pracę w awangardowym studiu Future Systems. Najbardziej prestiżowa architektoniczna nagroda Wielkiej Brytanii przypadła autorom projektu Lord's Media Centre na stadionie krykietowym w Londynie. Charakterystyczna, obła bryła zawieszona nad trybunami natychmiast po wybudowaniu stała się wizytówką stadionu. Blob z przeszkloną elewacją przypomina statek kosmiczny. W rzeczywistości wykonały go tradycyjne stocznie, stosując metody częściej spotykane w budowie statków, niż obiektów sportowych. Projekt doceniony został przez Royal Institute of British Architects, a Amanda Levete dołączyła do grona kojarzącego się z klubem stararchitektów. Wśród laureatów nagrody Stirlinga są Zaha Hadid, David Chipperfield, Norman Foster oraz Alan Stanton.

Wykład Amandy Levete

Z brytyjską projektantką będzie można spotkać się 1 kwietnia 2016 w Warszawie. Zorganizowany przez fundację im. Stefana Kuryłowicza wykład odbędzie się w Wola Center, budynku biurowym zaprojektowanym przez biuro architektoniczne Kuryłowicz & Associates. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o rejestrację za pośrednictwem strony www.fsk-amandalevete.evenea.pl. Amanda Levete zapewne będzie mówić o nowej realizacji AL_A, czyli śmiałej przebudowie strefie wejścia, dziedzińca i galerii wystawienniczych Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Dziedziniec ma być wyłożony dekoracyjnymi płytkami ceramicznymi. Inne znane realizacje biura to między innymi Central Embassy w Bangkoku, Museum of Art, Architecture and Technology w Lizbonie, MPavilion w Melbourne, Spencer Dock Bridge w Dublinie oraz 10 Hills Place w Londynie.

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza

Wykład towarzyszy prezentacji prac laureatów programów Teoria i Praktyka, adresowanych do młodych architektów i krytyków architektury współczesnej. W ubiegłym, 2015 roku odbyła się trzecia już edycja konkursu Teoria a także pierwsza edycja stypendium Praktyka. Kolejne odsłony zaplanowane są na nadchodzące lata; nabór do najbliższej rozpoczyna się 1 kwietnia 2016.

Amanda Levete

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Paddy Briggs, Wikimedia Commons
Data publikacji: 18.02.2016 13:58

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!