archirama.pl

Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie

Priorytet bezpieczeństwa, który zaważył na architekturze budynku może dostrzec nawet laik

Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie

Elewacja od strony ul. Kawalerii w Warszawie

Fot: dzięki uprzejmości Tony Fretton Architects, Peter Cook

Tony Fretton ubiera się tak, aby łatwo rozpoznać w nim architekta w tłumie urzędników i dyplomatów. Na otwarciu brytyjskiej ambasady w Warszawie rzucały się w oczy jego buty. Były wyszukaną wersją ciężkiego obuwia fabrycznego robotnika. Ciemny garnitur z marynarką zapiętą na środkowy guzik – wyraz elastyczności projektanta, który potrafi sprostać wizjom swoich klientów. Pod marynarką bawełniana podkoszulka z długimi rękawami. Ich luźne zakończenia kołyszą się przy każdym geście, czasem odsłaniają masywny zegarek w prostokątnej, nierdzewnej kopercie. I jeszcze, na znak artyzmu, jedwabny szalik w pieprzowe wzory zarzucony na szyję. Tony Fretton jest twórcą budynków wysmakowanych plastycznie, wyestetyzowanych. Opisać je można jako odmianę nieortodoksyjnego postminimalizmu. Nieco przewidywalna indywidualność jego ubioru odpowiada twórczości – potrafi gustownie zmieszać obowiązujące trendy, czasami zaskakuje nieoczekiwaną projektową woltą.

Nowa siedziba ambasady brytyjskiej powstała w pobliżu parku Łazienkowskiego, w sąsiedztwie między innymi hiszpańskiej i holenderskiej, współtworząc w mikroskali dzielnicę dyplomatyczną. Początkowo planowano zlokalizować ją w zupełnie innym miejscu; w 2003 roku zorganizowano konkurs architektoniczny na jej siedzibę przy ulicy Bagatela. Jednak w następnych latach Brytyjczycy znacznie zaostrzyli przepisy dotyczące zabezpieczenia swoich obiektów przed zamachami terrorystycznymi. Warunków tych nie można było spełnić w ścisłym centrum miasta. Zwycięski projekt Tony’ego Frettona był podobny do tego, który ostatecznie został zrealizowany przy ulicy Kawalerii. Priorytet bezpieczeństwa, który zaważył na architekturze budynku może dostrzec nawet laik. Rząd ciężkich zapór drogowych – bolardów, które mają wytrzymać uderzenia aut ciężarowych, rozstawiono gęsto już wzdłuż krawężnika ulicy. Dalej jest wysoki płot z metalowych sztachet – trudno o większy kontrast z sąsiednim, malowniczo roślinnym ogrodzeniem ambasady Holandii. Dopiero 30 metrów za zaporą, która chronić ma przed wyładowaną bombami ciężarówką, znalazła się ściana budynku. Od strony ulicy jest ona podwójna. Zewnętrzny, szklany parawan sprawia, że wydaje się raczej tajna niż lekka. Druga warstwa to żelbetowy monolit przepruty rzędami rytmicznie rozstawionych otworów. Po wschodniej stronie obiektu taki sam żelbetowy mur z kolejną bramą odgradza parking ambasady. Interesanci sekcji wizowej wchodzą przez wąskie, starannie wydzielone przejście wzdłuż ogrodzenia, prowadzące daleko na zaplecze. Ten urzędowy nietakt architekt starał się złagodzić, ustawiając tu portyk, będący skromniejszą wersją kamiennego portyku wejścia głównego. Przeciwną, zachodnią stronę terenu zajmuje ogród przewidziany na letnie przyjęcia.

Bryła budynku to piętrowy, wydłużony, prostopadłościenny pawilon z trzech stron otoczony szklaną fasadą, oddaloną metr od właściwej ściany. Pełni ona funkcję dodatkowej warstwy – bufora chroniącego przed kaprysami klimatu, który lokalni mieszkańcy uważają za umiarkowany. Zaskakującym elementem minimalistycznej kompozycji bryły jest ustawione na niej w centralnej części pudło mieszczące dwie dodatkowe kondygnacje. W korpusie głównym znajdują się recepcja, kancelarie wizowe i biura. W nadstawce - biuro ambasadora, a ponad nim ślepa kondygnacja techniczna. Większość urzędników pracuje w jednej, rozciągającej się wzdłuż całego budynku hali na pierwszym piętrze. Część pokoi wydzielono akustycznymi ścianami z podwójnej warstwy szkła (właściwie tylko sekcja wojskowa zajmuje tradycyjnie kształtowane, oddzielne pokoje). Zaletą tej otwartej przestrzeni biurowej jest maksymalny kontakt z parkowym otoczeniem. Dodatkowo architekt zaprojektował jeszcze dwie wewnętrzne oranżerie, które wzmagają efekt przenikania się przestrzeni do pracy z arkadyjskim pejzażem na zewnątrz. Gabinet ambasadora flankują wypełnione donicami z roślinnością tarasy wypoczynkowe.

Uzupełnieniem fornirowanych oraz wykładanych marmurem ścian są posadzki z ciemnych, lastrykowych płytek. Rytmicznie rozmieszczonym pasom lamp w sufitach odpowiadają bezładnie rozrzucone kratki anemostatów i głośników, meblom projektu Eamesów – ogrodowe ławki wyrysowane przez Karla Friedricha Schinkla. Ale tych niuansów nie dostrzegają dyplomaci. Oni chwalą się tym, że budowa ukończona została na czas i dotrzymano założeń budżetowych. O architekturze wyrażają się tylko anonimowo: typowo brytyjska – banalna.

Ambasada Wielkiej Brytanii\The UK Embassy

ul. Kawalerii 12, Warszawa
Autorzy\Architects and design team leader: Tony Fretton Architects
Projekt wykonawczy\Executive Architect: Epstein sp. z o.o.
Wykonawca\Design and build contractor: Mace Limited
Konstrukcja, instalacje i akustyka\Structural, services and acoustic engineers: Buro Happold Polska sp. z o.o.
Kosztorys\Quantity surveyors: Arcadis
Konsultant ds. bezpieczeństwa\Specialist security consultant: David Goode & Associates
Architektura krajobrazu\Landscape architect: Schoenaich Landscape Architects Ltd; RS Architektura Krajobrazu (realizacja)
Planowanie przestrzeni\Space planners: Forme UK;
EMKAA Architekci (realizacja)
Ocena wpływu budynku na środowisko BREEAM\BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) consultants: TPS
Zespół wykonawców\Construction team: Porr (Polska) S.A. (główny podwykonawca); Saelzer GmbH (podwykonawca fasady); RWS Limited (podwykonawvca specjalistyczny);
Avon Barrier, Gunnebo (dostawca urządzeń ochrony zewnętrznej); Vitra, Knoll, Bene, Humanscale, Constructor (dostawcy mebli); JDC (dostawca oznakowania);
Thomas Fox (dostawca zamków i elementów metalowych)
Inwestor\Client: Foreign & Commonwealth Office
Powierzchnia terenu\Site area: 5598 m2
Powierzchnia wnętrz\Internal area: 4309 m2
Projekt konkursowy\Design competition: 2003
Studium możliwości wykorzystania nowego terenu\Feasibility study for new site: styczeń 2006
Projekt\Design: 2006-2009
Realizacja\Construction: 2008-2009
Nie podano kosztu inwestycji\Cost of investment not disclosed

Źródło: "Architektura-murator" 12/2009
Autor: Grzegorz Stiasny
Zdjęcia: Peter Cook, dzięki uprzejmości Tony Fretton Architects
Data publikacji: 8.06.2011 14:40

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!