Architektura
ARCHITEKTURA
Sztuka. Wystawa

„Angry Birds” wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

  • Komentarze

Angry Birds

„Angry Birds” wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Fot: materiały prasowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej

„Angry Birds” to prezentacja nowej sceny artystycznej z Moskwy. Rosyjska stolica przeżywa swoją „wiosnę ludów”, a masowym protestom na ulicach towarzyszy twórcze ożywienie świata sztuki. Młodzi artyści tworzący w Moskwie próbują adresować swój przekaz do szerokich kręgów rodzącego się na naszych oczach społeczeństwa obywatelskiego, a nie tylko – tak jak to było do tej pory – do bogatych kolekcjonerów czy do kręgów dysydenckich.

Wystawa trwa: 15 marca - 19 maja 2012

 


Wystawa „Angry Birds” to wynik współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie z nowymi środowiskami artystycznymi rosyjskiej stolicy w ramach projektu „Audytorium Moskwa. Szkice w przestrzeni publicznej”, który Muzeum zorganizowało jesienią 2011 roku. Tytuł wystawy, nawiązujący do popularnej gry na smartfony, ale i do nastroju dzisiejszej Moskwy, został zaproponowany przez samych artystów. Opis kuratorski wystawy: Wystawa prezentuje prace artystów młodego pokolenia, ważnych dla dzisiejszej moskiewskiej sceny artystycznej. Tworzą ją nie tylko Rosjanie – także licznie obecni w Moskwie artyści z byłych republik radzieckich i z Zachodu.

Scena ta zmienia się równie dynamicznie, jak rosyjskie społeczeństwo, do niedawna pogrążone w marazmie. W okolicach roku 2000 radykalne strategie artystyczne, podobne do tych, które efektywnie działy w Polsce i w całej Europie Wschodniej, zostały stłumione wraz z nastaniem opresyjnego reżimu Putina. Skurczyła się przestrzeń wolności i przestrzeń dla sztuki zaangażowanej czy krytycznej. Symbolicznym pożegnaniem z nią była akcja Anatolija Osmołowskiego i grupy Radek, w toku której artyści wzięli udział w kampanii wyborczej, rejestrując się (i występując na karcie wyborczej) z hasłem: „Przeciw wszystkim”. Wybory wygrał, wtedy po raz pierwszy, Władimir Putin. Jego czasy przyniosły sztukę dostosowaną do nowego porządku: bardzo komercyjną, odciętą od rzeczywistości społecznej, finansowaną przez oligarchów.

Niedawna eksplozja protestów to symptom podskórnych zmian w społeczeństwie i w kulturze, które wystawa „Angry Birds” próbuje przybliżyć polskiej publiczności. Jednakże nowe zjawiska na moskiewskiej scenie artystyczne są zbyt świeże, by możliwa była ich pełne zrozumienie. Oglądając wystawę, widz będzie zaskoczony nieznanymi odniesieniami, fantazjami i lękami. Ta obcość pokazuje, jak mało łączyło doświadczenia ostatnich 20 lat w Polsce i w Rosji. Młodzi artyści z Moskwy próbują sformułować swoją wizję świata w oparciu o nowe, właśnie zdobywane doświadczenie społeczeństwa gotowego stanąć wobec wyzwań współczesności. Wystawę zatytułowali Angry Birds – odwołując się do popularnej gry na smartfony, w której ptaki (zwolennicy wolności) walczą ze świniami (strażnikami starego porządku) o skradzione jajka (przyszłość). Wiedzę, niezbędną do zorganizowania tej wystawy, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zdobyło w toku długofalowych badań. Ich początkiem było międzynarodowe seminarium „Gdzie kończy się Zachód?”, zorganizowane we współpracy z brytyjską teoretyczką sztuki Claire Bishop w marcu 2010 roku.

Jesienią 2011 roku Muzeum zrealizowało projekt Audytorium-Moskwa. W jego ramach powstała w Moskwie platforma publicznej debaty z udziałem środowisk artystycznych. Jej celem było badanie związków sztuki z życiem społecznym. Dzięki temu projektowi Muzeum nawiązało bezpośredni kontakt z młodą sceną artystyczną, która funkcjonuje poza oficjalnym obiegiem instytucjonalnym, opierając się na związkach towarzyskich i samoorganizacji. Podsumowaniem badań na temat współczesnej sceny artystycznej w Rosji – i wystawy - będzie publikacja zaplanowana w edycjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w bieżącym roku. Oprowadzania kuratorskie odbywają się w każdą niedzielę podczas trwania wystawy, o godz. 14.00 (18 marca oprowadzać będzie dyrektorka Muzeum Joanna Mytkowska). Uwaga! Wystawa przedłużona do 19 maja. Finisaż w Noc Muzeów 19 maja!)

Artyści: Eryk Binder, Iwan Brażkin, Aleksandra Gałkina, Iwars Grawlejs, Alina Gutkina, Wala Fietisow, Żanna Kadyrowa, Polina Kanis, Irina Korina, Laura Kuusk, Camille Laurelli, Lena Martynowa, Misza Most, Anton Nikołajew, Anastazja Potemkina, Siergiej Sapożnikow, SOSka (Mykola Ridnyj, Anna Kriwiencowa i Siergiej Popow), Dawid Ter-Oganian, Swieta Szuwajewa, Igor Szuklin, Grigorij Juszczenko. kurator: Dawid Ter-Oganian współpraca: Daria Atlas, Katia Szczeka

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: materiały prasowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Data publikacji: 20.04.2012 08:45
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.