archirama.pl

Kuchnie Ikea i architektura wnętrz: kuchnie w małych i dużych mieszkaniach według Ikea

W kwietniu 2014 Ikea wprowadziła do oferty nowy system mebli kuchennych – METOD. Co zmieni się w aranżacji wnętrz polskich kuchni?

Ikea METOD

Ikea METOD: przykładowa aranżacja wnętrza kuchni. Bryły mebli dopasowane do ograniczonej przestrzeni 

Fot: Ikea - materiały prasowe

Nowy system mebli kuchennych IKEA METOD zastępuje popularny system FAKTUM. Meble pojawiły się w sklepach z początkiem kwietnia 2014. Ikea promuje nowy system jako rozwiązanie dostosowane do małych mieszkań tak często spotykanych w Polsce, a przede wszystkim do małych kuchni.

Małe mieszkanie i modułowa zabudowa kuchni

IKEA METOD to system mebli wykorzystujących stały moduł. Bryły mebli są proste – jak zwykle w przypadku skandynawskiego wzornictwa – a ich rozmiary to wielokrotność liczącego 20 cm modułu. Każda z szafek oferowanych w serii METOD dostępna więc będzie w szerokościach: 20, 40, 60 i 80 cm. Szwedzka firma zapewnia, że dzięki takiemu konsekwentnie stosowanemu rozwiązaniu nową kuchnię będzie można złożyć „jak z klocków”. Podziały wewnętrzne nie muszą odpowiadać zewnętrznym.Nowe fronty i korpusy w meblach kuchennych

W ofercie Ikea pojawią się nowe rodzaje frontów kuchennych. IKEA METOD to 19 rodzajów frontów. W zależności od potrzeb i upodobań dużymi drzwiczkami będzie można osłonić kilka szafek, albo wprowadzić dodatkowe podziały. W ten sposób rosną możliwości aranżacji wnętrz współczesnych kuchni.
Szafki stojące i wysokie mają 37 cm lub 60 cm głębokości. Ikea odeszła od jednolitej kolorystyki szafek; obecnie korpusy mebli kuchennych dostępne są w dwóch kolorach, tradycyjnej bieli i odcieniu ciemnobrązowym.

FAKTUM: co z właścicielami starszych kuchni?

Nowości w ofercie Ikea to nie najlepsza wiadomość dla właścicieli kuchni urządzonych przed kilkoma laty. Ze sklepów Ikea znikają meble z poprzedniej serii. Serwisu posprzedażowy będzie funkcjonował przez kolejne dwa lata. Być może użytkownicy FAKTUM powinni się zastanowić nad zakupem części zamiennych? Nowa seria nie jest kompatybilna ze starszą, więc trudno będzie dopasować niektóre elementy, nie będzie też możliwości dodania nowych frontów do starych szafek.

W aranżacji wnętrz kuchennych rozmiar jest ważny

Stały moduł ma wiele zalet, ale wprowadzenie ujednoliconego systemu oznacza, że z ofert znikną szafki o pośrednich rozmiarach – np. 30 cm, a więc zabudowa może nie wypełnić ciągu kuchennego całkowicie. W najbliższym czasie w ofercie nie pojawią się też obudowy na popularne w Polsce zmywarki o szerokości 45 cm.

Światło we wnętrzu... mebli

W meblach z serii METOD wykorzystany jest również zintegrowany z meblami system oświetlenia LED. Oświetleniem można sterować za pomocą pilota. Takie oświetlenie może się pojawić także w szufladach – zawartość mebli będzie podświetlana automatycznie.
 

Przyjemne drobiazgi

Większym zmianom towarzyszy wprowadzenie do oferty Ikea przydatnych dodatków. Małe kołeczki z tworzywa sztucznego, dobrane kolorem do korpusów szafek, pozwalają na zamaskowanie dziurek, nieodłącznego dotąd znaku wyróżniającego składane szwedzkie meble. W sprzedaży pojawiły się też elementy wyposażenia szuflad; segregatory te są dostępne w dwóch rodzajach. Droższe wykonane są z drewna bambusowego, tańsze z błyszczącego tworzywa sztucznego.

Ile kosztuje nowa kuchnia z Ikea?

Nowa seria mebli kuchennych dostępna będzie w różnych wariantach, wyraźnie różniących się ceną. Najtańsza wersja ma być mniej kosztowna od analogicznego zestawu FAKTUM; taki prosty zestaw METOD HAGGEBY to wydatek ok. 1200 zł.

Zdjęcia: IKEA, Ikea - materiały prasowe
Data publikacji: 7.04.2014 16:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!