archirama.pl

Architekci z Nizio Design International pokazali projekt centrum kulturalnego w Starej Kopalni Julia

Architekci z pracowni Nizio Design International zajmą się rewitalizacją Starej Kopalni Julia w Wałbrzychu. W zabytkowych obiektach, powstanie nowoczesne centrum kulturalno-edukacyjne. To kolejna po Muzeum Współczesnym we Wrocławiu duża realizacja w portfolio architektów. Koncepcja architektoniczna zaprezentowana przez architektów obejmuje zarówno bryły jak i architekturę wnętrza. Zobacz wizualizacje projektu

Architekci z Nizio Design International pokazali projekt centrum kulturalnego w Starej Kopalni Julia
Fot: Nizio Design International

Architekci z Nizio Design International zajmą się rewitalizacją terenu o powierzchni 4 ha. Ten kolejny duży projekt w portfolio architektów obejmie przekształcenie zarówno architektury wnętrz jak i samych brył budynków Starej Kopalni Julia w Wałbrzychu na potrzeby centrum kultury, nauki, przemysłów kreatywnych i edukacji. W sumie architekci zamienią 16 zabytkowych obiektów oraz ponad 2,5 km podziemnej trasy turystycznej znajdującej się w tzw. Lisiej sztolni wybudowanej jeszcze w XVIII wieku.

Projekt rewitalizacji przewiduje połączenie historycznej tkanki z nowoczesnym elementami oraz wykorzystaniem nowych technologii. Przed wejściem stanie multimedialna tablica informacyjna, na której oprócz planu przestrzennego odwiedzający będą mogli poznać historię kopalni, a także aktualny plan wydarzeń, wystaw i imprez odbywających się na terenie kopalni.

Spod „przęsła informacyjnego” odwiedzający po pochyłej rampie przejdą do tzw. centrum powitalnego (z kasami biletowymi). Elewacja budynku zostanie wykończona półprzeźroczystym czarnym szkłem dymionym. Trasa zwiedzania zabytku zaczynać się będzie od Łaźni Łańcuszkowej, gdzie jako element aranżacji wnętrza zawisną na hakach,  imitacje ubrań wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego.

Nadziemnym mostem zwiedzający przejdą do kolejnego kompleksu budynków. W oknach budynku na zmianę będzie pokazywała się rzeczywisty obraz i zdjęcia dawnej kopalni.

Dawna maszynownia przekształcona zostanie w interaktywną ekspozycję Muzeum Węgla i Górnictwa. W głównej rozdzielni kopalni zaś powstanie wystawa pokazująca materiały przyszłości powstałe z węgla, a stara kuźnia stanie się pracownią ze stanowiskami do wyrobu tradycyjnego rzemiosła oraz z pracownią komputerową. Ta przestrzeń będzie podzielona podświetlonymi, szklanymi przepierzeniami, które będzie można dowolnie przesuwać tworząc mniejsze pomieszczenia. W sąsiednim magazynie z kolei będzie można oglądać  maszyny górnicze. W kompleksie znajdzie się także Centrum Ceramiki Użytkowej z pracownią ceramiczną i salą wystawową. Oferta Starej Kopalni zostanie uzupełniona o restauracje, kino, salę koncertową oraz amfiteatr.

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Nizio Design International
Data publikacji: 31.12.2012 13:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!