Architektura
ARCHITEKTURA
Wakacje 2013. Co zobaczyć w Barcelonie: przewodnik po Barcelonie!

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Barcelonie. Wirtualna wycieczka po Barcelonie: ciekawe miejsca i zabytki Barcelony. Przeczytajcie przewodnik po Barcelonie według Archiramy!

 • Komentarze

Forum Building to jeden z dominujących elementów w barcelońskim Forum Park

Forum Building to jeden z dominujących elementów w barcelońskim Forum Park

Fot: Amadalvarez / Wikimedia Commons
 • Casa Batllo Gaudiego to jeden z przykładów secesyjnej architektury Barcelony
 • Casa Batllo nocą prezentuje się wręcz przerażająco
 • Casa Mila to także projekt Gaudiego i kolejny przykład architektury secesji
 • Tak Casa Mila prezentuje się od strony wewnętrznego dziedzińca
 • Sagrada Familia - również secesyjny obiekt i również projektu Antoniego Gaudiego
 • Detal kościoła Sagrada Familia świadczy o kunszcie Gaudiego
 • Torre Agbar to przykład architektury nowoczesnej w Barcelonie
 • Torre Agbar do złudzenia przypomina londyński "ogórek"
 • Plac Hiszpański w Barcelonie
 • Barceloński Plac Hiszpański znajduje się u zbiegu najważniejszych ulic w mieście
 • Forum Building to bryła warta blisko 144 mln dolarów!
 • Forum Building to jeden z dominujących elementów w barcelońskim Forum Park
 • Złota ryba autorstwa Franka Ghery'ego
 • Camp Nou to największy, czynny stadion piłkarski w Europie
 • Na stadionie Camp Nou może zasiąść jednocześnie przeszło 98 tysięcy kibiców

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Barcelonie. Barcelona to idealny pomysł na wycieczkę. Warto zobaczyć tradycyjną architekturę Barcelony, jej zabytki i nowoczesne budynki. Sprawdźcie co zobaczyć w Barcelonie!

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Barcelonie. Będąc w Hiszpanii, poza zobaczeniem wspaniałej architektury, na pewno spróbujemy kulinarnej wizytówki państwa – Tapas, w Andaluzji musimy wybrać się na pokaz Flamenco, a herbaty napijemy się w ostatnio modnych i pięknie wykończonych hiszpańskich herbaciarniach. Jednak jeżeli wybierzemy się do Barcelony to musimy powiedzieć wam kilka słów na temat architektury tego miasta!

Wakacje 2013: architektura Gaudiego – Casa Mila i Casa Batllo

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Barcelonie. Secesyjna architektura Antonio Gaudiego to element rozpoznawalny Barcelony. Niesamowity budynek Casa Batllo został przebudowany w latach 1904 – 1906 przez Gaudiego. Poza fascynującą elewacją Gaudi zaprojektował architekturę wnętrz – meble, żyrandole, oświetlenie. Secesyjna elewacja ma w sobie liczne motywy zwierzęce: trochę kości, trochę łusek, a do tego całość przypomina smoka.

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Barcelonie: Casa Mila projektu Antonio Gaudiego to architektura bardzo podobna do Casa Batllo. Cały obiekt ma przypominać wzburzone morze, brak tu prostych elementów. Tu zamiast motywów zwierzęcych przeplatają się motywy roślinne. Kute w żelazie balustrady balkonów przypominają dzikie chaszcze. W Barcelonie warto zobaczyć oba te secesyjne obiekty.

Co zobaczyć w Barcelonie: Sagrada Familia – architektoniczne dzieło Gaudiego

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Barcelonie. Kolejny przykład secesyjnej architektury Gaudiego. Kościół, który ma status bazyliki mniejszej do tej pory uważa się za niedokończony. Nietypowe kształty sprawiają, że kościół staje się wręcz dziełem sztuki. Warto dodać, że w krypcie świątyni spoczywają szczątki samego Gaudiego!

Wakacje 2013: co zobaczyć w Barcelonie: Torre Agbar – popularny „ogórek” znalazł się także w Barcelonie

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Barcelonie. Podobna architektura do londyńskiego „ogórka” projektu Fostera. Jednak tym razem projektantem jest równie świetny Jean Nouvel. Wieża o wysokości 144 metrów góruje nad zabudową miasta, mimo że jest to dopiero trzecia pod względem wysokości, wieża w Barcelonie. Warto ją zobaczyć ze względu na nowoczesną architekturę, która odbiega od secesyjnego świata Gaudiego. Budynek wzniesiono w latach 2001 – 2004.

Co zobaczyć w Barcelonie: Plac Hiszpański – architektura monumentalna

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Barcelonie: idealnie pasuje tu znane przysłowie: wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, w tym przypadku wszystkie drogi Barcelony prowadzą na Plac Hiszpański. Jest to jeden z największych placów w mieście. Plac przebudowano generalnie dwa razy. Pierwszy raz w 1915 roku specjalnie na wystawę Expo, kiedy to wybudowano cztery potężne kolumny. Zostały jednak one rozebrane w 1918 roku jako element propagandy mającej na celu usuwanie wszystkich symboli autonomii katalońskiej. Obecnie od strony ulicy, na placu znajdują się dwie wieże.

Wakacje 2013: co zobaczyć w Barcelonie: architektura budynku Forum Building

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Barcelonie. Powracamy do architektury nowoczesnej w Barcelonie. Jej doskonałym przykładem jest obiekt zaprojektowany przez znane biuro Herzog & de Meuron's. Budynek sprawia wrażenie lewitującego, oderwanego od ziemi. Oparty został na rzucie trójkąta. Warto powiedzieć, że budynek stał się w 2004 roku pretekstem do konfliktu między dwoma opozycyjnymi partami . Oczywiście poszło o pieniądze. W otoczeniu Forum Buildung zaprojektowano cały Fprum Park, który wręcz wchodzi do wody.

Co zobaczyć w Barcelonie: złota rybka autorstwa Franka Ghery’ego

Co zobaczyć w Barcelonie. Frank Ghery nie raz zaskakiwał swoją architekturą. W Barcelonie postanowił zaprojektować…rybę. Budynek uznano za całkowite szaleństwo. Sam architekt argumentuje, że miało to być połączenie obiektu użytkowanego z rzeźbą. Piękna, połyskująca, złota rybka jest dobrze widoczna z pobliskiej plaży. Może kiedyś powróci do swojego środowiska naturalnego.

Camp Nou – architektura dla fanów piłki nożnej

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Barcelonie. W Barcelonie musimy zobaczyć także największy stadion w Europie – Camp Nou. Na jego trybunach podczas jednego meczu mogą zasiąść aż 98 772 osoby! Dla fanów piłki nożnej i niedowiarków, że taki obiekt jest bezpieczny zaznaczamy, że UEFA sklasyfikowała stadion na 5 gwiazdek, co oznacza, że spełnia on najwyższe standardy konstrukcyjne!

Znicz olimpijski – kosmiczna architektura

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Barcelonie. Nietypowy znicz olimpijski w Barcelonie to dzieło Santiago Calatravy. Panuje opinia, że większość projektów jego autorstwa inspirowana jest szkielet zwierząt. Ciekawe, czyj szkielet przypomina barceloński znicz olimpijski.

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Wjh31 / Wikimedia Commons, Baikonur / Wikimedia Commons, Diliff / Wikmedia Commons, Centymetr / Wikimedia Commons, Tato grasso / Wikimedia Commons, Canaan / Wikimedia Commons, Alexander Z. / Wikimedia Commons, Janusz Recław / Wikimedia Commons, ILESH / Wikimedia Commons, Amadalvarez / Wikimedia Commons, Till Niermann / Wikimedia Commons, Darz Mol / Wikimedia Commons, Piotr Matyja / Wikimedia Commons
Data publikacji: 24.06.2013 12:21
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.