archirama.pl

Architektura Bełchatowa. Nowa siedziba PGE GiEK projektu studia FAAB. Podoba wam się budynek inspirowany obszarami działalności firmy?

Siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w Bełchatowie charakteryzuje się niecodzienną architekturą. Forma budynku inspirowana jest obszarami działalności firmy. Zobacz jaki wpływ na wygląd bryły mają założenia związane z wydobyciem węgla brunatnego i wytwarzaniem energii elektrycznej. Projekt autorstwa pracowni FAAB zdobył I miejsce w zamkniętym konkursie.

Architektura Bełchatowa. PGE GiEK ma nową siedzibę projektu studia FAAB. Podoba wam się budynek inspirowany obszarami działalności firmy?
Fot: Barłomiej Senkowski I www.senkowski.pl

Architektura. Budynek biurowy PGE GiEK zlokalizowany na skraju jednego z bełchatowskich osiedli stanowi pierwszy element lokalnego centrum  usługowego, jednocześnie kształtując pierzeję nowego placu miejskiego. Siedziba koncernu to 6-poziomowy biurowiec. Na kondygnacji podziemnej znajduje się parking  oraz pomieszczenia techniczne, na naziemnych zaś przestrzenie biurowe, część konferencyjna, kantyna oraz centrum digitalizacji dokumentów papierowych.

Budynek inspirowany działalnością koncernu

Bryłę budynku charakteryzuje nietypowa konstrukcja. Górna część obiektu podtrzymywana jest przez nieregularną, wielokondygnacyjną kratownicę stalową zainspirowaną formami obiektów związanych z przemysłem wydobywczym i wytwórczym. Architektura gmachu PGE GiEK z założenia nawiązuje do obszarów działalności całego koncernu. Część cokołowa wykończona jest rdzawo-czarnym łupkiem, który ma symbolizować wydobycie węgla brunatnego. Cała część górna obiektu wykończona została czarnymi panelami fibrobetonowymi oraz szkłem. Panele nawiązują do wyglądu przewodu przesyłowego, natomiast z energią elektryczną mają  kojarzyć się przeszklenia.

Wętrze zdominowane przez światło naturalne

Charakterystyczną cechą architektury wnętrza są ogromne przeszklenia w niemalże każdym pomieszczeniu: blisko 92% powierzchni budynku oświetlane jest światłem naturalnym. Ponadto, obiekt został wyposażony w czujniki zmierzchowe, których zadaniem jest dostosowywanie światła sztucznego do natężenia światła słonecznego. Wykorzystanie takich rozwiązań pozwala na znaczne obniżenie zużycia energii elektrycznej.

Tereny rekreacyjne

Projekt biurowca uwzględnia także tereny rekreacyjne dla pracowników. Z myślą o nich powstał skwer z tarasem na poziomie parteru oraz ogród na pierwszym piętrze. Woda w zbiorniku wodnym stanowiącym element skweru uzdatniana jest specjalnymi technologiami przez co posiada właściwości zbliżone do właściwości naturalnego jeziora. Obszary zielone na terenie działki podlewane są wodą pozyskiwaną ze specjalnego zbiornika podziemnego, gdzie zbierana jest woda deszczowa z dachu budynku i chodników.

METRYKA OBIEKTU

Siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.
Adres: Bełchatów, ul. Węglowa 5
Architekrura i koordynacja: FAAB Architekrura Adam Białobrzeski I Adam Figurski PL 01-147 Warszawa, ul. Stoczkowska 11/8
Autorzy: Adam Białobrzeski, Adam Figurski, Maria Messina Współpraca: Paulina Filas
Powierzchnia zabudowy: 1.770,0 mkw
Powierzchnia całkowita: 8.300,0 mkw
Kubatura: 31.120,0 mkw
Powierzchnia terenu: 11.779,0 mkw
Projekt: 2010-2011
Realizacja: 2011-2013
Forma zlecenia: I nagroda w konkursie zamkniętym

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: Barłomiej Senkowski I www.senkowski.pl
Data publikacji: 19.11.2013 09:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!