archirama.pl

Architektura ceglana w Poznaniu. Zobacz projekt UBIQ Business Park!

Architektura ceglana w Polsce wbrew pozorom staje się coraz bardziej popularna. Architekci zauważają potencjał tego materiału oraz możliwości jego zastosowania. Dlatego prezentujemy kolejny przykład ceglanej architektury w Polsce. Podoba wam się?

Cegła w połączeniu ze szklanymi elementami wygląda bardzo nowocześnie

Cegła w połączeniu ze szklanymi elementami wygląda bardzo nowocześnie

Fot: materiały prasowe

Projekt kompleksu biurowego UBIQ Business Park był dla architektów z poznańskiego biura projektowego CDF Architekci niemałym wyzwaniem. A to przez wpisanie całego obszaru działki do rejestru zabytków. Niegdyś mieściła się tu jednostka koszarowa. Takie ograniczenia zawsze wymuszają pewien styl i formułę projektowania. Dlatego kompleks między ulicami Grunwaldzką, Wojskową i Ułańską jest w pewnym stopniu tradycyjnym obiektem.

Architektura nowoczesna połączona z tradycją i historią

Architekci postanowili wkomponować bryłę w otoczenie wolnostojących budynków. Dodatkowo dostrzegając wartościowy drzewostan otoczenia i samej działki postanowili zaprojektować budynek, który w krajobraz będzie ingerował w jak najmniejszym stopniu.

Jest to kolejny przykład architektury o ceglanych elewacjach, które bardzo ciekawie zostały przedarte szklanymi wstawkami. Tradycyjny materiał budowlany, jakim jest cegła w połączeniu ze szkłem nadaje kompozycji nowoczesności, utrzymując kontakt z przeszłością i tradycją.

Na cały kompleks biurowy UBIQ Business Park będą składały się trzy budynki, które roboczo nazwano A, B oraz C.

Architektura obiektów A, B i C

Budynek A jest obiektem zabytkowym. Został podzielony na dwie części: zachodnią – usługową oraz wschodnią – biurową. Obie części działają niezależnie od siebie i posiadają oddzielne wejścia. W tym obiekcie znajdować będzie się taras letni, który przylega do dziedzińca łączącego wszystkie budynki.

Budynek B jest obiektem biurowym , do którego wejdziemy od strony dziedzińca.Natomiast budynek C to obiekt wielofunkcyjny, gdzie mogą odbywać się pokazy multimedialne, wystawy itp.

>> Zobacz Ratusz z cegły projektu Pracowni Maćków!

Od strony dziedzińca zaprojektowano elewacje najbardziej atrakcyjne wizualnie. Maksymalnie przeszklone elewacje wykonane zostaną w systemie fasady semistrukturalnej. W poszanowaniu kontekstu zabudowy, zastosowano zarówno tradycyjne jak i nowoczesne materiały elewacyjne.

Warto zauważyć, że ściany budynku będą licowane przy pomocy cegły ręcznie formowanej, która zostanie zamocowana do żelbetowej konstrukcji za pomocą stalowych wsporników.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 22.04.2013 15:32

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!