Architektura
ARCHITEKTURA
Zobaczcie piękną bryłę domu na Słowacji

Architektura. Chata w stylu nowoczesnym. Zobaczcie realizacje czeskich architektów

 • Komentarze

Architektura. Wiejska chata w stylu nowoczesnym. Zobaczcie realizacje czeskich architektów
Fot: Materiały prasowe A.LT Architekti
 • architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci/architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci_2.jpg
 • architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci/architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci_3.jpg
 • architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci/architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci_4.jpg
 • architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci/architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci_5.jpg
 • architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci/architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci_6.jpg
 • architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci/architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci_7.jpg
 • architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci/architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci_8.jpg
 • architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci/architektura-bryla-styl-nowoczesny-architekci_9.jpg

Architektura bryły domu rodzinnego na Orawie nawiązuje do tradycyjnych brył. Architektom zależało aby budynek łączył w sobie styl nowoczesny z regionalną architektura.

Architektura całorocznego domu dla dużej rodziny powstała na mało zaludnionym terenie rekreacyjnym na Orawie. Architekci z pracowni A.LT Architekti  mieli za zadanie zaprojektować bryłę, która swoją formą i materiałami będzie nawiązywała do lokalnej architektury i ten sposób stanie się integralną częścią otoczenia. Z drugiej strony zaś będzie kładła duży nacisk na styl nowoczesny i funkcjonalność realizacji.

Architektura – architekci połączyli styl nowoczesny z nutką tradycji

Inspiracją dla architektów stały się bryły, które często można spotkać w niewielkich osadach rozrzuconych po odludnych częściach północnej Słowacji.  Duża bryła domu została rozdzielona na trzy mniejsze budynki. Dwie bryły architekci umieścili na kamiennych cokołach. Te podstawy pełnia dwie funkcje: wyrównują spadek terenu wokół domu, a także wytyczają granice miedzy strefą zewnętrzną a prywatnym wnętrzem domów.

Trzy bryły strzegą prywatności mieszkańców

Aby zwiększyć poczucie prywatności domowników, wszystkie bryły usytuowano blisko siebie Zastosowanie tradycyjnych materiałów – drewna, kamienia naturalnego oraz ceramicznej dachówki - nawiązuje do zapomnianego już historycznego, miejscowego kontekstu. Głównym budulcem architektury domu są bloczki ceramiczne. Ściany oporowe zaś wykonane z betonowych bloczków wypełnionych betonem. Konstrukcja dachu bryły wykonana jest z drewna i przykryta dachówką ceramiczną paloną.

Architektura drewniana elewacja i wnętrze

Elewacje brył budynków obłożono deskami z drewna świerkowego pomalowanymi na szaro, cokoły zaś lokalnym, naturalnym piaskowcem. Wnętrza domów  wypełniają dębowe deski oraz polerowany beton na podłogach. Sufity oraz produkowane na miarę meble wykonane zostały z drewna świerkowego. Obiekt jest ogrzewany pompą ciepła wykorzystującą energię geotermalną.

 

 

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Materiały prasowe A.LT Architekti
Data publikacji: 11.02.2013 18:48
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.