Pierwsza dekada XXI wieku przyniosła Katowicom szereg prestiżowych i o ciekawej architekturze obiektów – o kilku z nich mówiliśmy w Galerii Jednego Projektu w ubiegłych latach. Sąd Okręgowy autorstwa zespołu Pilinkiewicz – Studniarek, Centrum Edukacji Muzycznej Symfonia pracowni Koniora i Barysza czy Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego biura HS99 zyskały ogólnopolskie uznanie. Realizowane są kolejne duże projekty: Międzynarodowego Centrum Kongresowego (JEMS Architekci) i siedziby NOSPR (Konior Studio).
Czy zaprojektowana przez architektów z pracowni Grupa 5 Architekci i BAAS (współpraca) nowa siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego wykreuje kolejną atrakcyjną miejską enklawę – przekonamy się za kilka lat. Tymczasem zapraszamy wystawę do Muzeum Architektury we Wrocławiu, któa potrwa do 30 listopada.
Architektura dla filmowców
- Budynek nowego Wydziału będzie nowoczesnym obiektem, na który prestiżowa, katowicka Uczelnia z pewnością zasługuje. Dzięki wykorzystaniu części materiału z rozbieranego budynku, połączy zabudowę ze współczesną architekturą wysokiej klasy. Zielony dziedziniec oraz przestronne sale wykładowe staną się przyjaznym miejscem pracy studentów filmówki, przyszłych reżyserów, operatorów, producentów, którzy za kilka lat sami odpowiadać będą za kształtowanie gustów estetycznych kolejnych pokoleń - mówi architekt Mikołaj Kadłubowski z pracowni Grupa 5 Architekci.

-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
