Architektura Dolnego Śląska. Reprezentacyjny deptak w Karpaczu ma powstać do 2015 roku, przy ulicy Konstytucji III Maja. Do projektowania architektury deptaka w Karpaczu zaangażowani zostali urbaniści, projektanci przestrzeni miejskich oraz architekci. Na warsztatach, w których brali udział przedstawiciele Urzędu Miasta w Karpaczu i wrocławski oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich powstały 4 koncepcje architektoniczne, dotyczące zagospodarowania centrum wokół deptaka.
Nowa inwestycja w centrum Karpacza
W opinii urbanistów i architektów, wszystkie złożone projekty architektoniczne wyróżniały się dużą szczegółowością. Uczestnicy warsztatów oceniając prace wybrali jeden z najlepszych według siebie projektów. Najwięcej głosów otrzymał zespól II (Paweł Cichoński, Anna Smolińska, Tomasz Smoliński, Katarzyna Ganowska). Wyróżniony projekt wykorzystuje naturalne spadki, skały i pagórki w ukształtowaniu terenu deptaka jak i całego centrum. Projektanci starali się jak najmniej ingerować w naturalne ukształtowane skarpy.
Projekt nowej inwestycji w centrum Karpacza
Projektanci uwzględnili stworzenie drewnianych podestów do wypoczynku, a także osobnej trybuny, która służyłaby mieszkańcom podczas wszelkich imprez na deptaku. Całą koncepcję architektoniczną uczestnicy oparli na pomarańczowej linii, która podzieli deptak na tematyczne strefy. Ponadto stanie się on miejscem, z którego turyści będą mogli podziwiać widoki miasta i okolic.
Najlepszy projekt wybiorą mieszkańcy Karpacza
Według planów Burmistrza Karpacza jeszcze w 2013 roku ma powstać projekt techniczny nowej inwestycji. Władze chcą jednak, aby o ostatecznej architekturze deptaka i zagospodarowania centrum zdecydowali mieszkańcy i turyści. Dlatego też ostateczny projekt architektoniczny ma zostać wybrany w drodze otwartego głosowania.
Wystawa w Karpaczu dotyczyć ma nowej inwestycji
Jeszcze w tym miesiącu ulica Konstytucji III Maja zostanie wyłączona z ruchu. W miejscu przyszłego placu zostanie zorganizowana wystawa, na której mieszkańcy będą mieli możliwość poznania i ocenienia koncepcji powstałych na warsztatach. Inwestycja zakłada położenie nie tylko nowej nawierzchni ale i infrastruktury podziemnej (sieci wodno-kanalizacyjne i elektryczne). Miasto przygotowywało się do tak dużej inwestycji już od kilku lat.
Miasto turystyczne otwarte na nowe inwestycje
Karpacz może pochwalić się także innymi zrealizowanymi przedsięwzięciami. W 2012 roku oddano do użytku m.in. obwodnicę centrum wraz z tunelem pod czynnym stokiem narciarskim i saneczkowym „Kolorowa”, które usprawniły ruch kołowy z centrum. Koszt budowy drogi wyniósł wówczas ok. 22 mln zł. Władzom Karpacza zależy nie tylko na przyciągnięciu większej liczby turystów ale i pozyskaniu nowych inwestorów, dla których Karpacz będzie atrakcyjnym i wartym zainteresowania miejscem.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
