archirama.pl

Architektura Dolnego Śląska. Karpacz będzie miał swój reprezentacyjny deptak. Znane są już pierwsze koncepcje nowej inwestycji

Architektura Dolnego Śląska. Karpacz jeszcze bardziej otwiera się na turystów. Na głównej ulicy miasta powstanie reprezentacyjny deptak. Szacuje się, że koszt nowej inwestycji z przebudową centrum wyniesie 15 mln zł. Wspomóc miasto w budowie ma Unia Europejska.

Architektura Dolnego Śląska. Karpacz będzie miał swój reprezentacyjny deptak. Znane są  już pierwsze koncepcje nowej inwestycji

Architektura Dolnego Śląska. Karpacz jeszcze bardziej otwiera się na turystów. Na głównej ulicy miasta powstanie reprezentacyjny deptak. Szacuje się, że koszt nowej inwestycji z przebudową centrum wyniesie 15 mln zł. Wspomóc miasto w budowie ma Unia Europejska.

Fot: UM Karpacz

Architektura Dolnego Śląska. Reprezentacyjny deptak w Karpaczu ma powstać do 2015 roku, przy ulicy Konstytucji III Maja. Do projektowania architektury deptaka w Karpaczu zaangażowani zostali urbaniści, projektanci przestrzeni miejskich oraz architekci. Na warsztatach, w których brali udział przedstawiciele Urzędu Miasta w Karpaczu i wrocławski oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich powstały 4 koncepcje architektoniczne, dotyczące zagospodarowania centrum wokół deptaka.

Nowa inwestycja w centrum Karpacza

W opinii urbanistów i architektów, wszystkie złożone projekty architektoniczne wyróżniały się dużą szczegółowością. Uczestnicy warsztatów oceniając prace wybrali jeden z najlepszych według siebie projektów. Najwięcej głosów otrzymał zespól II (Paweł Cichoński, Anna Smolińska, Tomasz Smoliński, Katarzyna Ganowska). Wyróżniony projekt wykorzystuje naturalne spadki, skały i pagórki w ukształtowaniu terenu deptaka jak i całego centrum. Projektanci starali się jak najmniej ingerować w naturalne ukształtowane skarpy.

Projekt nowej inwestycji w centrum Karpacza

Projektanci uwzględnili stworzenie drewnianych podestów do wypoczynku, a także osobnej trybuny, która służyłaby mieszkańcom podczas wszelkich imprez na deptaku. Całą koncepcję architektoniczną uczestnicy oparli na pomarańczowej linii, która podzieli deptak na tematyczne strefy. Ponadto stanie się on miejscem, z którego turyści będą mogli podziwiać widoki miasta i okolic.

Najlepszy projekt wybiorą mieszkańcy Karpacza

Według planów Burmistrza Karpacza jeszcze  w 2013 roku ma powstać projekt techniczny nowej inwestycji. Władze chcą jednak, aby o ostatecznej architekturze deptaka i zagospodarowania centrum zdecydowali mieszkańcy i turyści. Dlatego też ostateczny projekt architektoniczny ma zostać wybrany w drodze otwartego głosowania.

Wystawa w Karpaczu dotyczyć ma nowej inwestycji

Jeszcze w tym miesiącu ulica Konstytucji III Maja zostanie wyłączona z ruchu. W miejscu przyszłego placu zostanie zorganizowana wystawa, na której mieszkańcy będą mieli możliwość poznania i ocenienia koncepcji powstałych na warsztatach. Inwestycja zakłada położenie nie tylko nowej nawierzchni ale i infrastruktury podziemnej (sieci wodno-kanalizacyjne i elektryczne). Miasto przygotowywało się do tak dużej inwestycji już od kilku lat.

Miasto turystyczne otwarte na nowe inwestycje

Karpacz może pochwalić się także innymi zrealizowanymi przedsięwzięciami. W 2012 roku oddano do użytku m.in. obwodnicę centrum wraz z tunelem pod czynnym stokiem narciarskim i saneczkowym „Kolorowa”, które usprawniły ruch kołowy z centrum. Koszt budowy drogi wyniósł wówczas ok. 22 mln zł. Władzom Karpacza zależy nie tylko na przyciągnięciu większej liczby turystów ale i pozyskaniu nowych inwestorów, dla których Karpacz będzie atrakcyjnym i wartym zainteresowania miejscem.

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: UM Karpacz
Data publikacji: 6.08.2013 16:17

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!