Architektura w czasach współczesnych coraz częściej dba o jakość materiałów, ekologiczne aspekty, pamięta o kończących się zasobach. Dlatego pomijając koszty inwestycji, buduje się obiekty mocne konstrukcyjnie i ekologiczne. Zobacz najciekawsze budynki tak zwanej zielonej architektury.
ACROS Fukusa – zielona architektura
Fukuoka to przykład architektury, która zmienia się na zielone. Schodkowa fasada budynku porośnięta jest w całości zielenią i daje wrażenie zielonych tarasów. Pozostałe elewacje budynku są szklane. Warto zaznaczyć, że zielona fasada łączy się bezpośrednio z równie zielonym parkiem.
Zielona architektura – Bosco Verticale
Projekt znany również jako „Vertical Forest” (pionowy las). Projekt zakłada budowę dwóch wieżowców, które staną się miejscem dla 10 000 m2 drzew co stworzy blisko 2,5 ha powierzchni lasu. Obiekty znajdują się w sercu Mediolanu i stworzą tam zieloną oazę.
Comerzbank Tower – architektura ekologiczna
Wieżowiec Commerzbank był do 2003 roku najwyższyb budynkiem w Europie. Znajduje się w niemieckim mieście Frankfurt nad Menem. Na najwyższym piętrze wieżowca udostępniono turystom taras widokowy.
Menara Mesiniaga w Malezji
Warto dodać, że pomysł zalesiania elewacji jest już znany od dawna. W 1992 roku Ken Yeang ustanowił standardy zielonej architektury. Jego projekt wieży Menara Mesiniaga w mieście Subang Jaya. Dzięki swojej unikalnej fasadzie gwarantuje naturalną wentylację, a na każdym piętrze ozdabia go zieleń. Ta wieża uważana jest za ekologicznie pionierski i jako pierwszy na świecie bioklimatyczny wieżowiec.
Musée du quai Branly
Muzem Sztuki Kultur Pozaeuropejskich znajduje się w Paryżu. Jedna z fasad przyjęła formę zielonego ogrodu wertykalnego. Rośliny wymagają odpowiedniego systemu nawadniania. Projekt budynku wyszedł z biura Jeana Nouvela.
>> Zobacz TOP 10 kościołów według Archiramy!
Architektura Newton Suites
Newton Suites to kolejny ekologiczny wieżowiec. Tym razem budynek jest mieszkalny i znajduje się w Singapurze. Zaprojektowany został przez biuro WOHA. Architekci z biura WOHA obecnie uznawani są za jednych z najbardziej znanych zwolenników „zielonego miasta”.
Parkroyal – kolejny przykład zielonej architektury
Ich projekt, w tłumaczenia na język polski, niebiańskiej wioski to dobry przykład modelu zrównoważonego budownictwa. Ekologiczny a zarazem nowoczesny kompleks to przykład jak pomagać w ochronie klimatu przez ciekawe rozwiązania. W rankingu znalazł się niedawno zakończony projekt hotelu i kompleksu biurowego PARKROYWAL w Pickering.
Zielona architektura – Solaris
Solaris to kolejny przykład ekologicznego budynku zrealizowanego w Singapurze. Budynek zdobią zielone tarasy. Autorami projektu budynku jest biuro T. R. Hamzah & Yeang. Budynek został zrealizowany w 2010 roku.
Vancouver Convention Centre
Kolejny ekologiczne budynek w rankingu zielonej architektury. Jego realizacja zakończyła się w 2009 roku. Budynek znajduje się w kanadyjskim mieście Vancouver. Autorami projektu są LMN Architects, Musson Cattel Mackey Partnership, DA Architects + Planners.
Ekologiczna architektura – Waldspirale
Na koniec rankingu zaprezentowano coś zupełnie z innej bajki – budynek Waldspirale. Jest to budynek mieszkalny zlokalizowany w mieście Darmstadt (Niemcy). Obiekt zaprojektował wiedeński architekt Friedensreich Hundertwasser, a realizację zakończono w 2000 roku. W budynku znajduje się105 mieszkań.

-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
-
Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej
