Architektura
ARCHITEKTURA
TOP 10 zielonej architektury

Architektura ekologiczna. TOP 10 zielonej architektury. Zielone budynki jako odpowiedź na zmiany klimatyczne!

 • Komentarze

Waldspirale - ciekawy przykład architektury ekologicznej

Waldspirale - ciekawy przykład architektury ekologicznej

Fot: Anne Battenfeld
 • ACROS Fukuoka - zielona fasada przypominająca tarasy
 • ACROS Fukuoka - zielona fasada przypominająca tarasy
 • Bosco Verticale - pionowy las powstaje w Mediolanie
 • Parkroyal projektu biura WOHA
 • Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem
 • Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem
 • Menara Mesiniaga w Malezji
 • Menara Mesiniaga w Malezji
 • Musée du quai Branly - zielona fasada muzeum
 • Musée du quai Branly - zielona fasada muzeum
 • Ekologiczny wieżowiec Newton Suits
 • Newton Suites z roku na rok będzie coraz bardziej zielony
 • PARKROYAL - ekologiczny projekt hotelu i kompleksu biurowego
 • PARKROYAL ekologiczny kompleks w Pickering
 • Ekologiczny kompleks budynków PARKROYAL
 • Solaris, kolejny przykład ekologicznej architektury w Singapurze
 • Solaris, kolejny przykład ekologicznej architektury w Singapurze
 • Solaris, kolejny przykład ekologicznej architektury w Singapurze
 • Vancouver Convention Centre zrealizowany w 2009 roku
 • Waldspirale - ciekawy przykład architektury ekologicznej
 • Waldspirale - ciekawy przykład architektury ekologicznej
 • Waldspirale często uważane jest za kiczowatą architekturę
 • Waldspirale - ciekawy przykład architektury ekologicznej

Naukowcy są zgodni, że nasz klimat zmienia się bezpowrotnie. Dlatego zielona architektura może stać się odpowiedzią na zmiany klimatyczne. Zobacz najlepsze ekologiczne budynki według rankingu Emporis.

Architektura w czasach współczesnych coraz częściej dba o jakość materiałów, ekologiczne aspekty, pamięta o kończących się zasobach. Dlatego pomijając koszty inwestycji, buduje się obiekty mocne konstrukcyjnie i ekologiczne. Zobacz najciekawsze budynki tak zwanej zielonej architektury.

ACROS Fukusa – zielona architektura

Fukuoka to przykład architektury, która zmienia się na zielone. Schodkowa fasada budynku porośnięta jest w całości zielenią i daje wrażenie zielonych tarasów. Pozostałe elewacje budynku są szklane. Warto zaznaczyć, że zielona fasada łączy się bezpośrednio z równie zielonym parkiem.

Zielona architektura – Bosco Verticale

Projekt znany również jako „Vertical Forest” (pionowy las). Projekt zakłada budowę dwóch wieżowców, które staną się miejscem dla 10 000 m2 drzew co stworzy blisko 2,5 ha powierzchni lasu. Obiekty znajdują się w sercu Mediolanu i stworzą tam zieloną oazę.

Comerzbank Tower – architektura ekologiczna

Wieżowiec Commerzbank był do 2003 roku najwyższyb budynkiem w Europie. Znajduje się w niemieckim mieście Frankfurt nad Menem. Na najwyższym piętrze wieżowca udostępniono turystom taras widokowy.

Menara Mesiniaga w Malezji

Warto dodać, że pomysł zalesiania elewacji jest już znany od dawna. W 1992 roku Ken Yeang ustanowił standardy zielonej architektury. Jego projekt wieży Menara Mesiniaga w mieście Subang Jaya. Dzięki swojej unikalnej fasadzie gwarantuje naturalną wentylację, a na każdym piętrze ozdabia go zieleń. Ta wieża uważana jest za ekologicznie pionierski i jako pierwszy na świecie bioklimatyczny wieżowiec.

Musée du quai Branly

Muzem Sztuki Kultur Pozaeuropejskich znajduje się w Paryżu. Jedna z fasad przyjęła formę zielonego ogrodu wertykalnego. Rośliny wymagają odpowiedniego systemu nawadniania. Projekt budynku wyszedł z biura Jeana Nouvela.

>> Zobacz TOP 10 kościołów według Archiramy!

Architektura Newton Suites

Newton Suites to kolejny ekologiczny wieżowiec. Tym razem budynek jest mieszkalny i znajduje się w Singapurze. Zaprojektowany został przez biuro WOHA. Architekci z biura WOHA obecnie uznawani są za jednych z najbardziej znanych zwolenników „zielonego miasta”.

Parkroyal – kolejny przykład zielonej architektury

Ich projekt, w tłumaczenia na język polski, niebiańskiej wioski to dobry przykład modelu zrównoważonego budownictwa. Ekologiczny a zarazem nowoczesny kompleks to przykład jak pomagać w ochronie klimatu przez ciekawe rozwiązania. W rankingu znalazł się niedawno zakończony projekt hotelu i kompleksu biurowego PARKROYWAL w Pickering.

Zielona architektura – Solaris

Solaris to kolejny przykład ekologicznego budynku zrealizowanego w Singapurze. Budynek zdobią zielone tarasy. Autorami projektu budynku jest biuro T. R. Hamzah & Yeang. Budynek został zrealizowany w 2010 roku.

Vancouver Convention Centre

Kolejny ekologiczne budynek w rankingu zielonej architektury. Jego realizacja zakończyła się w 2009 roku. Budynek znajduje się w kanadyjskim mieście Vancouver. Autorami projektu są LMN Architects, Musson Cattel Mackey Partnership, DA Architects + Planners.

Ekologiczna architektura – Waldspirale

Na koniec rankingu zaprezentowano coś zupełnie z innej bajki – budynek Waldspirale. Jest to budynek mieszkalny zlokalizowany w mieście Darmstadt (Niemcy). Obiekt zaprojektował wiedeński architekt Friedensreich Hundertwasser, a realizację zakończono w 2000 roku. W budynku znajduje się105 mieszkań.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Camillo Sirianni, Carlo Matta, T.R. Hamzah & Yeang Sdn. Bhd. (2013), Erwin Soo, Emilio Ambasz, Commerzbank AG, Doodsworth&Green, Patrick Blanc, architect Jean Nouvel, Horst Kiechle, Carolien Dekeersmoeker, Anne Battenfeld, James Dymond
Data publikacji: 26.06.2013 13:55
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.