archirama.pl

Architektura. Juhani Pallassmaa – fiński architekt odwiedził Warszawę!

Czy architektura i filozofia mogą iść w parze? Po wysłuchaniu wykładu znanego fińskiego architekta Juhaniego Pallasmy nie ulega wątpliwości, że tak. Autor książki „Oczy skóry” opowiedział o swoim podejściu do architektury!

Wykład Juhaniego Pallasmy był wytłumaczeniem do wydanej niedawno książki "Oczy skóry"

Wykład Juhaniego Pallasmy był wytłumaczeniem do wydanej niedawno książki "Oczy skóry"

Fot: Skan z książki "Oczy skóry", fot.: Knut Thyberg

Architektura widziana „oczami skóry” znanego fińskiego architekta Juhaniego Pallasmy była tematem wykładu wygłoszonego w Stowarzyszeniu Architektów Polskich w Warszawie. Spotkanie z cenionym architektem zorganizowano w ramach projektu Synchronizacja 2013, za który odpowiedzialna jest fundacja Bęc Zmiana, Instytut Architektury oraz Warszawski Oddział SARP. Frekwencja zaskoczyła organizatorów, a ponad 200 słuchaczy, dla których nie wystarczyło miejsc siedzących, bez narzekania stało, uważnie słuchając rozważań architekta. Podczas wykładu architekt szczegółowo wyjaśnił swój sposób postrzegania architektury odwołując się do filozofii i projektów Petera Zumthora. Podczas wykładu wydało się również, czy Juhani Pallasmaa lubi warszawską atmosferę.

Architektura dostrzegana „oczami skóry”

„Oczy skóry – architektura i zmysły” to pełny tytuł książki autorstwa Juhaniego Pallassmy. Wygłoszony wykład dotyczył zagadnienia przestrzeni, miejsca, atmosfery – percepcji peryferalnej i emocji w architekturze. „Nigdy nic nie planuje, gdybym planował prawdopodobnie nie było by mnie tu” – tym stwierdzeniem Juhani Pallasmaa rozpoczął trwający około dwóch godzin wykład, wprowadzający słuchaczy w świat architektury widziany zmysłami znanego architekta.

Architektura staje się uboga, bo dostrzegamy ją tylko jednym zmysłem – wzrokiem

Juhanii Pallasmaa od dawna zajmuje się tematem zmysłów w architekturze. Podczas wygłoszonego wykładu po raz kolejny udowodnił podporządkowanie sferze wizualnej pozostałych zmysłów. Doprowadza to według niego, do zubożenia wartości naszego otoczenia, a to z kolei, według tezy postawionej przez architekta, ma prowadzić do pozbawienia architektury najważniejszego zadania, jakim jest dawanie człowiekowi egzystencjalnego oparcia w świecie. Juhani Pallasmaa zapytany o to, jak odczuwa warszawską atmosferę, delikatnie zasugerował, że nie jest ona dla niego odpowiednia i wiele rzeczy wymagało by tu ponownego przemyślenia. Czy to oznacza, że polscy architekci dostrzegają architekturę tylko wzrokiem, pomijając chociażby odczuwanie atmosfery otoczenia?

>> Przeczytaj co na temat architektury mówi Helmu Jahn!

Można było odnieść wrażenie, że podczas wykładu Juhani Pallasmaa chciał zwrócić szczególną uwagę na odczuwanie atmosfery, jaka panuje w miejscu, które nas otacza. Częste odwoływanie się do zasad fenomenologii oraz projektów architekta Petera Zhumtora było doskonałym zobrazowaniem tego, jak architektura może być obierana przez nasz umysł. Prawdopodobnie większość uczestniczących w spotkaniu słuchaczy, uświadomiło sobie jak dużo środków wyrazu, pomijając wzrok, pozostaje wciąż do ich dyspozycji, najważniejszym z nich jest nasza wyobraźnia, która kreuje w naszym umyśle indywidualne poglądy i wizje.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Skan z książki "Oczy skóry", fot.: Knut Thyberg
Data publikacji: 17.10.2013 22:49

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!