archirama.pl

Architektura Katowic. Konkurs na projekt publicznej toalety rozstrzygnięty. Zobaczcie zwycięską pracę

Konkurs na projekt publicznej toalety rozstrzygnięty. Zobaczcie architekturę toalety publicznej przy ul. Tylnej Mariackiej.

Architektura Katowic. Konkurs na projekt publicznej toalety rozstrzygnięty. Zobaczcie zwycięską pracę

Konkurs na projekt publicznej toalety rozstrzygnięty Zobaczcie architekturę toalety publicznej przy ul. Tylnej Mariackiej.

Fot: materiały prasowe

Architektura Katowic. Konkurs na Projekt Łazienki 2013 został zorganizowany przez Urząd Miasta Katowice oraz Sanitec KOŁO. Tematem konkursu był projekt koncepcyjny toalety publicznej przy ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach. Uczestnicy nadesłali w sumie 302 projekty reprezentujące różne nurty architektoniczne, od nowoczesnej architektury  po styl dopasowany do istniejącej zabudowy ul. Tylnej Mariackiej.  Pierwsze miejsce zdobyła koncepcja architektoniczna Zuzanny Szpocińskiej oraz Anny Boruty z Warszawy.

Konkurs na publiczną toaletę Sanitec KOŁO

Dużą inspiracją dla projektantów okazała się architektura związana z kolejnictwem tj. obiekt nastawni czy wieża wodna. Zgodnie z wymaganiami organizatorów architekci musieli umieścić w projektach łazienki dla osób niepełnosprawnych, osób z niemowlętami oraz oddzielnych części dla pań i panów. Autorzy projektu na toaletę publiczną musieli wziąć także pod uwagę lokalizację i ograniczoną powierzchnię działki. Z tego powodu wszystkie obiekty zaprojektowano jako piętrowe.

Architektura Katowic: publiczna toaleta na ul. Tylnej Mariackiej

Najwyższą ocenę w konkursie zdobyła praca dwóch studentek Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Zuzanna Szpocińska i Anny Boruta stworzyły projekt architektoniczny bryły, współgrającej z przestrzenią urbanistyczną. Bryła toalety publicznej w Katowicach została zaprojektowana jako prostopadłościan o wysokości zabytkowej bramy do tunelu, który tworzy przestrzeń podcienia i daje możliwość dyskretnego wejścia do toalet. Na wewnętrznej, oświetlonej wschodnim słońcem ścianie, licującej od strony ulicy zaprojektowano zieleń. Ponadto przed toaletą przewidziano miejsca ze stojakami rowerowymi.

Bryła toalety publicznej w Katowicach to inicjatywa społeczna Sanitec KOŁO

Konkurs Sanitec KOŁO na projekt architektury toalety publicznej to inicjatywa społeczna firmy Sanitec KOŁO. Projektowane obiekty mają wpisywać się w realne warunki miast i regionów a ich architektura ma być dopasowana do otaczającej go przestrzeni. W ostatnich latach tematy konkursu związane były z miejscami tj. Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy, teren nad Wisłą w Warszawie oraz ulica Piotrkowska w Łodzi. W roku 2012 oddano do użytku toaletę w Kazimierzu Dolnym. Obiekt został wybudowany na podstawie wygranego projektu konkursowego z 2007 roku. Projekt toalety nad Wisłą w Warszawie, który zdobył Grand Prix 2010, zostanie natomiast zrealizowany do końca 2013 roku. Autorki wygranego projektu na toaletę publiczną w Katowicach liczą także na szybką realizację projektu przez miasto.

Oto lista laureatów tegorocznego konkursu Sanitec KOŁO i Urzędu Miasta Katowice

Grand Prix (20 000 zł) - Zuzanna Szpocińska, Anna Boruta (Warszawa)

Wyróżnienie I stopnia (8 000 zł) - Weronika Królikowska, Aleksandra Wróblewska (Biała Podlaska)

Wyróżnienie II stopnia (4 000 zł) - Krzysztof Siuta, Maciej Kiewel, Bartłomiej Gowin (Kraków)

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) - Remigiusz Cieśliński, Marcin Jaworski (Końskie)

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) - Bartosz Jaskulski, Karol Mądrecki, Sylwian Moska (Wieluń)

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) - Jakub Korfanty, Aleksander Palka (Katowice)

Wyróżnienie internautów (2 000zł) – Szymon Korfanty, Daniel Milewski, Daniel Maryniak, Michał

 Piotrowski, Jacek Janik (Piekary Śląskie)

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 25.06.2013 09:30

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!