archirama.pl

Architektura Katowic. Projekt przebudowy Fabryki Porcelany autorstwa TTAT oraz SXL

Dawna Fabryka Porcelany w Katowicach przejdzie przebudowę. Zaprojektowany na jej terenie park technologiczny ma nadać drugie życie historycznej przestrzeni. Za projekt przebudowy katowickiego obiektu odpowiedzialna jest pracownia TTAT przy współpracy z SXL.

Architektura Katowic. Projekt rewitalizacja Fabryki Porcelany autorstwa TTAT oraz SXL

Architektura Katowic. Na terenie dawnej Fabryki Porcelany zaprojektowano park technologiczny, który obejmował będzie: budynki biurowe, centrum designu, powierzchnie wystawowe, pracownie branż kreatywnych, a także laboratoria badawcze IT, laboratorium designu i wzornictwa.

Fot: materiały prasowe

Na terenie dawnej Fabryki Porcelany w Katowicach zaprojektowano park technologiczny, który obejmował będzie: budynki biurowe, centrum designu, powierzchnie wystawowe, pracownie branż kreatywnych, a także laboratoria badawcze IT, laboratorium designu i wzornictwa. Dodatkowo przestrzeń ta zostanie wzbogacona o kawiarnie i restauracje. Autorami projektu architektonicznego jest Magdalena Tokarska i Piotr Tokarski z pracowni TTAT.

Architektura Fabryki Porcelany: Jeden obiekt, trzy odrębne części

Teren byłej Fabryki Porcelany w Katowicach można podzielić trzy odrębne obszary. Pierwszym z nich jest otoczenie budynku biurowego Porcelana Śląska Park, drugi stanowi otoczenie budynku Fundacji Giesche, natomiast ostatnią strefą jest kompleks budynków pofabrycznych. Głównym założeniem projektowym architektów z pracowni TTAT i SXL było wspólne funkcjonowanie trzech stref. W wyniku tego, projektanci zaproponowali stworzenie łączącej pętli komunikacyjnej, która stworzy przestronny układ umożliwiający poruszanie się pomiędzy poszczególnymi obiektami. Projekt modernizacji dawnej Fabryki Porcelany zakłada stworzenie placów wejściowych, które będą naturalnym przedpolem. Strefy te powstaną zarówno przy budynkach biurowych, jak i pofabrycznych. Pętla komunikacyjna zaproponowana przez architektów będzie łączyła strefy wejściowe, a tym samym scali poszczególne budynki, tworząc w efekcie jeden kompleks.

Porcelana Śląska Park – budynek biurowy

Obiekt biurowy, będący również powierzchnią handlową, zlokalizowany jest na wzniesieniu niedaleko drogi. W związku z tym, parking został zlokalizowany po drugiej stronie budynku, co wymaga zaprojektowania drugiego wejścia pełniącego równoważną rolę. Celem podkreślenia podobnego charakteru stref wejściowych, projekt zakłada nadanie im bliźniaczego wyglądu. W ten sposób, zaprojektowana para stref wejściowych tworzy hall będący rdzeniem całego budynku.

Budynek biurowy Fundacja Giesche

Obiekt, który w przeszłości pełnił funkcję stajni, po przebudowie będzie stanowił siedzibę Fundacji. Swoim charakterem nawiązuje on do sąsiadujących budynków, które kiedyś były związane z produkcją porcelany. Największą wartością pozostawionego budynku są ceglane ściany oraz odkryta drewniana więźba dachowa. Architektura zewnętrza budynku została zmieniona poprzez konieczność nadbudowy po to, by umożliwić realizację założeń programowo-funkcjonalnych. Architekci zdecydowali się na powiększenia kubatury w obrębie istniejących murów, poprzez zagłębienie posadzki i poziom niżej. Tym sposobem zyskano przestrzeń dwukondygnacyjną. Zewnętrze, ceglane ściany, drewniana więźba, a także stalowe dźwigary zostaną w nienaruszonym kształcie. Zabieg obniżenia posadzki podkreślono za pomocą wykorzystania jednego materiału dla wszystkich elementów zlokalizowanych poniżej poziomu O, a także ścian i sufitu w pomieszczeniach zlokalizowanych na poziomie -1. Architekci z pracowni TTAT, pomieszczeniom położonym na poziomie 0 nadali formę białych boxów, które idealnie kontrastują z oryginalnymi ścianami i więźbą. Wnętrze obiektu jest zatem połączeniem nowego ze starym, dawny charakter wnętrz zyskał nowe funkcje.

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 21.01.2014 12:51

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!