archirama.pl

Architektura Krakowa. Angel Wawel - pracownia Gottesman-Szmelcman przerobiła stary klasztor na apartamenty u podnóża Wawelu

Architektura Krakowa. Dawny zakon sióstr koletek i przylegające mu tereny przejdą gruntowną rewitalizację, której efektem będzie Angel Wawel. Zespół luksusowych apartamentów u podnóża Wawelu zaprojektowała paryska pracownia Gottesman– Szmelcman. Sprawdźcie ceny apartamentów.

Architektura Krakowa. Angel Wawel-pracownia Gottesman-Szmelcman przerobiła stary klasztor na apartamenty u podnóża Wawelu

Architektura Krakowa. Kompleks Angel Wawel w Krakowie

Fot: materiały prasowe

Architektura Krakowa. Angel Wawel ma stać się najbardziej luksusowym kompleksem apartamentowym w Polsce. W jego skład wejdzie dawny zakon sióstr koletek (który zostanie poddany rewitalizacji) oraz nowa sześciopiętrowa część – zaprojektowana w taki sposób, aby współgrać z architekturą Krakowa. Historia budynku w którym powstaną luksusowe apartamenty Angel Wawel sięga XVI wieku, kiedy to obiekt stał się siedzibą sióstr zakonnych. Ze względu na zabytkowy charakter inwestycji, budynek zostanie poddany renowacji zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Autorem projektu architektonicznego jest paryska pracownia Gottesman – Szmelcman. Za realizację koncepcji odpowiada krakowskie ABP - Autorskie Biuro Projektowe. Co ciekawe nabywcy apartamentów będą mogli zamówić projekt architektury wnętrz u znanych architektów z Mobius Architekci bądź u projektanta Macieja Zienia.

Architektura Krakowa. Kompleks Angel Wawel w Krakowie

Projekt pracowni Gottesman-Szmelcman zakłada odnowę fasady budynku, wnętrz oraz wielowiekowych polichromii. Ponadto dobudowana zostanie część apartamentowa, która domykać będzie kompleks, tworząc od środka patio. W Angel Wawel znajdzie się około 220 apartamentów. Największym, a zarazem najbardziej luksusowym z nich będzie tzw. Royal Apartament, czyli królewski apartament z widokiem na Wawel. Zlokalizowany w zabytkowej kaplicy penthouse, o powierzchni 700 mkw, powstanie w skrzydle zabytkowych, poklasztornych zabudowań. Cena wyjściowa apartamentu królewskiego sięga 20 mln. zl.

Czytaj więcej o Royal Apartament w inwestycji Angel Wawel

Architektura zieleni: prywatny park dla mieszkańców kompleksu Angel Wawel

Dopełnieniem architektury Angel Wawel będą przestrzenie zielone, inspirowane ogrodami angielskimi, projektu Matta Jamesa. W parku stanowiącym główny ogród wewnętrzny staną rzeźby Bronisława Chromego a układ drzew (tj. brzozy wielopniowe i zimnozielone choinki kanadyjskie) będzie odbiciem geometrii okien istniejącego, zabytkowego budynku. Angielskim zwyczajem zamiast sztucznych ogrodzeń i balustrad, prywatne tarasy osłonią naturalne żywopłoty zimozielone i ściany z cisa.

Ogród w angielskim stylu dopełni architekturę Angel Wawel

Projekt Matta Jamesa zakłada także powstanie charakterystycznych dla angielskich ogrodów nierówności terenu. Zieleń dopełnią kwiaty jedynie w dwóch barwach: bieli i fioletu. Oprócz głównego ogrodu zlokalizowanego na patio, między skrzydłami budynku od strony kościoła garnizonowego powstanie mniejszy ogród. Od strony ulic Koletek i Sukienniczej zasadzona zostanie natomiast niska uporządkowana roślinność, uformowana w kule z cisu zimozielonego.

Angel Wawel najbardziej luksusowym apartamentowcem w Polsce?

Przygotowania do projektu rozpoczęły się już w 2003 roku, kiedy to spółka Angel Wawel, należąca do Angel Poland Group zakupiła budynek i przylegające do niego grunty przy ulicy Koletek 12. Na generalnego wykonawcę inwestycji wybrano firmę Eiffage Polska Budownictwo S.A. Zgodnie z planem prace nad nową inwestycją w Krakowie zakończą się w połowie 2015 roku. Sprzedaż apartamentów kompleksu Angel Wawel już trwa. Wiadomo, że średnia cena mieszkań za mkw wynosi około 15 tys. zł. Ich wartość różni sie w zależności od lokalizacji. Apartamenty znajdujące się w zabytkowym budynku są droższe od tych, które powstaną w części dobudowanej. W ten sposób cena wyjściowa Apartamentu Królewskiego sięga 20 mln zł. Inwestycja jest finansowana przez BRE Bank, a jej łączny koszt przekracza 200 mln zł.

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 25.09.2013 14:50

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!