archirama.pl

Architektura Krakowa. Osiedle Fi projektu 22Architekci. Pierwsze osiedle zrównoważone w Krakowie już w trakcie budowy! Zobacz jak wygląda teraz!

Architektura Krakowa zyskuje kolejny zespół mieszkaniowy – tym razem "zrównoważony". Pracownia 22Architekci wygrała konkurs na osiedle przy ul. Rzemieślniczej w Krakowie. Budowa zespołu mieszkaniowego trwa. Zobacz jak teraz wygląda realizacja!

Tak ma wyglądać zrównoważone osiedle Fi w Krakowie!

Tak ma wyglądać zrównoważone osiedle Fi w Krakowie!

Fot: Dzięki uprzejmości pracowni 22 Architekci

W Krakowie powstaje zespół mieszkaniowy – Osiedle Fi. Architektura Krakowa wzbogaci się o kolejne powierzchnie mieszkaniowe. 22Architekci otrzymali I nagrodę SARP za projekt osiedla mieszkaniowego Fi. Zespół mieszkaniowy ma być pierwszym osiedlem zrównoważonym w Krakowie. Poza tym jego atutem będą dobrze doświetlone wnętrze i elegancka architektura. Dodatkowo znajdują się tu funkcjonalne przestrzenie wspólne i zieleń.

Osiedle Fi projektu 22Architekci

Cały kompleks mieszkaniowy z lokalami usługowymi w parterze, ma się składać z pięciu 7 kondygnacyjnych budynków wielorodzinnych. Architektura obiektów to przeplatająca się biel i elegancki grafit. Białe elementy przecinane są pasmami okien. Od reszty budynku odróżnia się najwyższa kondygnacja, która wykonana została z miedzianych paneli. Całe założenie jest eleganckie i, jak uważa wielu – doskonale wpisuje się w architekturę Krakowa. Projekt osiedla Fi ma zostać zrealizowany w dwóch etapach. Koniec pierwszego etapu planuje się na IV kwartał 2013 roku.

>> Czy tak będzie wyglądał warszawski Dworzec Gdański?

Architektura zrównoważona osiedla Fi w Krakowie

Poza funkcjonalnymi i dobrze doświetlonymi wnętrzami kompleks mieszkaniowy został w całości wykonany z naturalnych materiałów, a dbałość o środowisko wraz z korzyściami ekonomicznymi, jakie niesie za sobą ekologiczne budownictwo, zapewne znacznie poprawią komfort życia przyszłych mieszkańców osiedla. Dodatkowo zagospodarowanie przestrzeni otwartych w osiedlu ma pogłębiać relacje między mieszkańcami – będzie tu restauracja, czy miejsce do uprawiania sportów, będzie można odpocząć wśród zieleni, gdzie znajda się place zabaw i boiska.

Całe osiedle będzie monitorowane, a całe założenie wyposażone będzie w szereg rozwiązań, które pozwolą wykorzystywać zasoby naturalne. Wśród tych systemów znajdą się między innymi: instalacja fotowoltaiczna (zasilanie oświetlenia terenu osiedla), czy system gromadzenia wody deszczowej do nawadniania terenów zielonych.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Rafał Kłos, Dzięki uprzejmości pracowni 22 Architekci
Data publikacji: 11.09.2013 11:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!