Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura Krakowa w pigułce

  • Komentarze

Wacław Nowakowski, monografia

Monografia Wacława Nowakowskiego, krakowskiego architekta

Fot: Instytut Architektury

Styl dworkowy, art déco, funkcjonalizm, monumentalna architektura lat 30.  Wacław Nowakowski, jeden z ważniejszych architektów działających w Krakowie w pierwszej połowie XX wieku projektował równie swobodnie w kolejnych stylach. Właśnie ukazała się monografia przedstawiająca jego twórczość

Wydana w 2015 roku książka Marty Karpińskiej o Wacławie Nowakowskim (1888-1955) to nie tylko prezentacja jednego architekta, ale też bogatego w nowe idee okresu. Autorka opisuje ówczesny rynek architektoniczny, rolę polityki kulturowej i jej wpływ na formy budynków, rzeczywistość społeczną, ekonomiczną i kulturową II RP.
Poza wprowadzającym tekstem Marty Karpińskiej monografia zawiera katalog projektów Wacława Nowakowskiego. Obiekty podzielone zostały zgodnie z typologią. Poszczególne wpisy zawierają krótki opis obiektu oraz materiał ilustracyjny, rysunki i zdjęcia archiwalne oraz współczesne fotografie.

Krakowski architekt w kolejnych realizacjach przechodził od tradycyjnych wzorów i historyzmu przez art déco, ekspresjonizm, półmodernizm, po funkcjonalizm i projekty monumentalnych brył z lat 30. XX wieku. Wśród jego realizacji w Krakowie są m.in. funkcjonalistyczne osiedle Cichy Kącik i „kryształowy dom” przy placu Inwalidów 6.


Spotkanie promocyjne towarzyszące wydaniu monografii Wacława Nowakowskiego odbywa się 2 grudnia 2015 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie przy Rynku Głównym nr 25. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 18.00. O publikacji i jej bohaterze, a także o  architekturze międzywojennego Krakowa opowiadać będą Marta Karpińska oraz dr Michał Wiśniewski. Spotkanie poprowadzi Justyna Nowicka.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Instytut Architektury
Data publikacji: 25.11.2015 14:23
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.