archirama.pl

Architektura Krakowa w pigułce

Styl dworkowy, art déco, funkcjonalizm, monumentalna architektura lat 30.  Wacław Nowakowski, jeden z ważniejszych architektów działających w Krakowie w pierwszej połowie XX wieku projektował równie swobodnie w kolejnych stylach. Właśnie ukazała się monografia przedstawiająca jego twórczość

Wacław Nowakowski, monografia

Monografia Wacława Nowakowskiego, krakowskiego architekta

Fot: Instytut Architektury

Wydana w 2015 roku książka Marty Karpińskiej o Wacławie Nowakowskim (1888-1955) to nie tylko prezentacja jednego architekta, ale też bogatego w nowe idee okresu. Autorka opisuje ówczesny rynek architektoniczny, rolę polityki kulturowej i jej wpływ na formy budynków, rzeczywistość społeczną, ekonomiczną i kulturową II RP.
Poza wprowadzającym tekstem Marty Karpińskiej monografia zawiera katalog projektów Wacława Nowakowskiego. Obiekty podzielone zostały zgodnie z typologią. Poszczególne wpisy zawierają krótki opis obiektu oraz materiał ilustracyjny, rysunki i zdjęcia archiwalne oraz współczesne fotografie.

Krakowski architekt w kolejnych realizacjach przechodził od tradycyjnych wzorów i historyzmu przez art déco, ekspresjonizm, półmodernizm, po funkcjonalizm i projekty monumentalnych brył z lat 30. XX wieku. Wśród jego realizacji w Krakowie są m.in. funkcjonalistyczne osiedle Cichy Kącik i „kryształowy dom” przy placu Inwalidów 6.


Spotkanie promocyjne towarzyszące wydaniu monografii Wacława Nowakowskiego odbywa się 2 grudnia 2015 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie przy Rynku Głównym nr 25. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 18.00. O publikacji i jej bohaterze, a także o  architekturze międzywojennego Krakowa opowiadać będą Marta Karpińska oraz dr Michał Wiśniewski. Spotkanie poprowadzi Justyna Nowicka.

Autor: KZ
Zdjęcia: Instytut Architektury
Data publikacji: 25.11.2015 14:23

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!