Architektura
ARCHITEKTURA
Krematorium w Gorzowie Wielkopolskim

Architektura. Krematorium w Gorzowie Wielkopolskim – niezwykła architektura projektu pracowni architektonicznej Bartz!

 • Komentarze

Projekt krematorium powstał na zlecenie prywatnej formy PRODUCTS, która zarządza nekropolią przy ul. Żwirowej

Projekt krematorium powstał na zlecenie prywatnej firmy PRODUCTS, która zarządza nekropolią przy ulicy Żwirowej

Fot: Pracownia Architektury Bartz
 • Koncepcja pierwszego gorzowskiego krematorium - dominować ma drewno i szkło
 • Projekt krematorium powstał na zlecenie prywatnej formy PRODUCTS, która zarządza nekropolią przy ul. Żwirowej
 • Architektura pierwszej spopielani w Gorzowie jest wręcz elegancka i spokojna
 • Bezpośrednie graniczenie z cmentarzem zainspirowało projektanta do stworzenia przeszklonej elewacji w sali pożegnań
 • W najbliższym czasie w Gorzowie Wielkopolskim mają powstać dwa nowe krematoria. Oto pierwsze z nich
 • Tak prezentuje się wnętrze pierwszego krematorium w Gorzowie Wielkopolskim

Architektura. Pierwsze krematorium w Gorzowie Wielkopolskim – mimo licznych sprzeciwów mieszkańców rozpoczęto budowę. Bryła nowego obiektu została zaprojektowanego przez Marcina Bartza wraz zespołem. Zobaczcie wizualizacje powstającego krematorium!

Budowa krematorium w Gorzowie Wielkopolskim trwa. Do tej chwili w mieście nie było żadnego krematorium. Spopielanie zwłok możliwe było tylko w Szczecinie, czy Poznaniu. Jednak znacznie podwyższało to koszty pogrzebu. To się niedługo zmieni. W najbliższym czasie w Gorzowie Wielkopolskim mają powstać dwa nowe krematoria. Nic nie dały protesty mieszkańców, którzy głośno sprzeciwiali się nowej inwestycji w mieście. Architektura pierwszej spopielani w Gorzowie jest wręcz elegancka i spokojna. Autorem koncepcji pierwszego gorzowskiego krematorium jest architekt Marcin Bartz wraz z zespołem: architektura - Andrzej Hypki, konstrukcja - Joanna Sobolewska, instalacje - Ryszard Kaźmierczak.

Pierwsze krematorium w Gorzowie Wielkopolskim – inwestycja prywatnej firmy

Projekt krematorium powstał na zlecenie prywatnej formy PRODUCTS, która zarządza nekropolią przy ul. Żwirowej. Spopielania ma znaleźć się niedaleko starej części cmentarza, za nową siedzibą firmy Products. Mimo licznych protestów mieszkańców, budowę rozpoczęto i już w przyszłym roku budynek ma zostać oddany do użytku. Na chwilę obecną prawie gotowe są fundamenty nowego krematorium.

Budowa krematorium ruszyła – koniec inwestycji w 2014 roku

Jak zaznacza sam architekt, było kilka wersji koncepcyjnych projektu. Jedna z nich planowała schowanie bryły krematorium pod powierzchnią ziemi. Ta koncepcja została jednak odrzucona ze względu na nieprzyjemne skojarzenia związane z pochówkiem i prawdopodobny zły odbiór miejsca ze strony rodzin zmarłych. Pierwsze gorzowskie krematorium to kompozycja, w której dominują drewno i szkło. Bezpośrednie graniczenie z cmentarzem zainspirowało projektanta do stworzenia przeszklonej elewacji w sali pożegnań. Widok z pomieszczenia rozchodzi się na pobliski cmentarz.

>> Zobacz również TOP 10 cmentarzy na świecie!

Nieco zaskakująca jest decyzja o budowie kolejnego krematorium, oddalonego od pierwszego o niecałe 500 metrów. Kolejny projekt to kolejne kontrowersje i sprzeciwy mieszkańców. Inwestor realizowanego obecnie przy ul. Żwirowej krematorium, nie rozumie zniechęcenia mieszkańców do tej inwestycji. Przede wszystkim, nowy obiekt jest praktycznie niewidoczny od strony ulicy i wtopiony z zabudowania cmentarne. Co więcej szczegółowe wytyczne unijne dotyczące budowy tego typu obiektów nie pozwalają na fuszerkę. Stąd też zapewniania inwestora, że krematorium nie będzie przeszkadzać mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Pracownia Architektury Bartz
Data publikacji: 22.11.2013 13:12
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.