archirama.pl

Architektura Le Corbusiera. Zobacz architekturę, bryły i zasady stworzone przez ikonę światowej architektury!

Architektura Le Corbusiera opiera się na prostocie form. Wygłaszając stwierdzenie „dom to maszyna do mieszkania” Le Corbusier wyznacza w architekturze nowy kierunek i tok myślenia. W Polsce niedawno ukazało się tłumaczenie na język polski jego książki „W stronę architektury”. Przyjrzyjmy się założeniom architekta!

Le Corbusier ojciec modernizmu

Le Corbusier papież modernizmu w architekturze obchodzi 125 urodziny

Na tłumaczenie książki „W stronę architektury” długo czekali polscy architekci, krytycy, ale także zainteresowani dziedziną architektura. Książka to zbiór przemyśleń i założeń w projektowaniu światowej sławy architekta Le Corbusiera. Podobno wielkiej sławy architekt przejeżdżał przez Polskę. Jednak nic tu nie zaprojektował, nie zatrzymał się na dłużej – czy polska architektura go nie zainteresowała?

Kim był Le Corbusier

Uznany został za przedstawiciela modernistycznego stylu międzynarodowego. Jednak jego pasją była nie tylko architektura, ale także urbanistyka, sztuka i rzeźba. Książka jego autorstwa: „W stronę architektury” uznana została za manifest modernizmu. Po raz pierwszy została opublikowana już 1923 roku we Francji. W Polsce jej tłumaczenia doczekaliśmy się dopiero pod koniec 2012 roku dzięki staraniom Centrum Architektury.

>> Dowiedz się co jeszcze zaprojektował Le Corbusier!

Przez te wszystkie lata książka wyznaczała nowe trendy w architekturze i była najgłośniejszym manifestem modernizmu. W samej książce autor posługuje się porównaniami architektury do samolotów, maszyn i starożytnych budowli. A jego architektura staje się inspiracją dla dzisiejszych projektantów. Pamiętne słowa Le Corbusiera, że „dom to maszyna do mieszkania” zrewolucjonizował ówczesną architekturę. Przestano myśleć o domu jako przyjemniej przestrzeni. Bryłę kreowano w sposób prosty, a konstrukcja słupowa miała zmniejszać koszty budowy.

Architektura Villi Savoye

Le Corbusier to projektant słynnej Villa Savoye. W tej realizacji zawarł wszystkie głoszone przez siebie zasady projektowe. Architektura Corbusiera to: konstrukcja słupowa, poziome okna, płaskie dachy, na dachach tarasy lub zielone dachy, wolny plan, wolna elewacja. Willa Savoye dodatkowo miała komponować się z krajobrazem. Jej okna stanowiły pewnego rodzaju obrazy, uwieczniające krajobraz. Jednak założeniem Corbusiera było stworzenie bryły prostej i wbrew założeniu odstającej od otoczenia. Mimo wielkiej kariery jaką zrobiła architektura Willa Savoye, mieszkanka domu szybko się z niego wyprowadziło. Okazało się, że po kilku miesiącach przez dach do mieszkania przecieka woda. Stąd tylko krok do powstania grzybów i pleśni. Syn kobiety, która zleciła Le Corbusierowi projekt domu, nabawił się nawet zapalenia płuc.

Bryła Domino House

To kolejny rewolucyjny krok w przemyśleniach Le Corbusiera. Dom opierający się na dzisiaj popularnej, konstrukcji płytowo słupowej. Domino house to pomysł na dom, który może być produkowany masowo (nawiązanie do domu jako maszyny do mieszkania). Gotowe stelaże potrzebowały tylko ścian i okien. Niestety czasy Le Corbusiera nie pozwoliły w stu procentach wykorzystać siły pomysłu, jednak obecnie konstrukcja jest najpopularniejszym, a zarazem najprostszym i stosunkowo tanim rozwiązaniem konstrukcyjnym.

Autor: Weronika Kwasiborska
Data publikacji: 18.03.2013 08:09

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!