Architektura biurowca firmy Cormach powiększy się o bryłę zabytkowej fabryki. Architekci z Biura Architektonicznego NOW do prawie 11 tys. mkw. zwiększą biura w łódzkim oddziale firmy zajmującej się produkcją oprogramowania.
Nowa architektura sąsiadować będzie z obecną siedzibą
Siedziba firmy Cormach zlokalizowana jest przy ulicy Jaracza 76, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Uniwersytecką. Obecnie przestrzeń zajmowana przez firmę to około 5 tys. mkw dla prawie 300 pracowników. Już niebem na sąsiedniej działce rozpocznie się budowa nowego dziewięciokondygnacyjnego budynku biurowego o powierzchni około 6 tys. mkw. Architektura nowej bryły to dzieło Biura Architektonicznego NOW.
Bryła powstanie na sąsiedniej działce
Nowa bryła powstanie na sąsiadującej z obecną siedzibą działce pod adresem Jaracza 78. Cormach kupił za 3,5 mln. zł w maju ubiegłego roku zabytkową bryłę od Uniwersytetu Łódzkiego. Jeszcze do niedawna funkcjonował tam Instytut Archeologii i Katedra Etnologii tej uczelni, a wcześniej mieściła się fabryka Wienera z przędzalnią wełny i tkalnią, w której pracowało ponad 1,1 tys. osób.
Nowa architektura biurowca Cormach projektu Biura Architektonicznego NOW
Część obiektów zakupionych od uniwersytetu jest pod ochroną konserwatora zabytków. Dlatego też architekci (porozumieniu z konserwatorem) wkomponowali bryłę dawnej fabryki w nowa architekturę biurowca. Na zewnątrz będzie wystawała jedynie frontowa elewacja zabytkowej bryły.
Zabytkowa bryła przykryta szklaną elewacją
Aby jak największa część zabytkowej bryły fabryki była widoczna od strony ulicy Jaracza, architekci zaprojektowali całkowicie transparentna ścianę, która podkreśli urodę starych murów. W nowej bryle powstanie także parking podziemny na 30 miejsc i parking naziemny - na ponad 100 miejsc.
Nowa architektura - obecnie działka przygotowywana do dalszych prac
W tej chwili rozbierane są niektóre części fabryki. Kończy się także proces projektowy, a w wakacje firma planuje zdobyć wszystkie niezbędne pozwolenia. Prace rozpoczną się jesienią. Nowa bryła ma być gotowa pod koniec 2014 roku. Budowa nowego biurowca pochłonie około 20 mln zł. Docelowo firma Comarch planuje zwiększyć powierzchnię łódzkiego centrum do ponad 30 tys. mkw. Zakres dalszych inwestycji jest uzależniony od możliwości firmy oraz sytuacji branży nowych technologii w Polsce i na świecie.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
