Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura Łodzi: marzenie o metropolii

  • Komentarze

Architektura Łodzi po 1945 roku: B. Kardaszewski - bryła Pawilonu Budownictwa Lądowego

B. Kardaszewski - bryła Pawilonu Budownictwa Lądowego, Politechnika Łódzka (1969–1972)

Fot: materiały prasowe klubokawiarni Owoce i Warzywa
  • Architektura Łodzi po 1945 roku: B. Kardaszewski - bryła Pawilonu Budownictwa Lądowego
  • Witold Millo - projekt Filharmonii Łódzkiej
  • Modernistyczna bryła Biblioteki Uniwersyteckiej w Łodzi
  • Kubiczne bryły Instytutu Fizyki Uniwersytetu Lódzkiego

Współczesna architektura Łodzi to tylko cień ambitnych planów, które miały zmienić Ziemię Obiecaną w nowoczesną metropolię. Na miejscu brył łódzkich fabryk planiści widzieli nowoczesną, odważną architektura i śmiałe założenia urbanistyczne. Błażej Ciarkowski o ambitnych planach przekształcenia Łodzi

Owoce, warzywa, współczesna architektura

Na siódmym wykładzie z cyklu Arch Modern w klubokawiarni Owoce i Warzywa o łódzkiej architekturze XX i XXI wieku opowiadać będzie Błażej Ciarkowski. Wykład poświęcony będzie zrealizowanym przykładom współczesnej architektury Łodzi, ale przede wszystkim planom i koncepcjom, które nie wyszły poza etap deski kreślarskiej.

Architektura Łodzi po wielkiej wojnie

Rok 1945 był wyjątkowym rokiem dla miasta. Łódź nie została w czasie wojny zniszczona tak bardzo jak Warszawa, na jej korzyść działało także położenie w centrum Polski. W pierwszych powojennych miesiącach Łódź stała się niemal stolicą Polski; do miasta masowo przybywali robotnicy, ale też urzędnicy (i urzędy). Palącą potrzebą stała się budowa nowej infrastruktury, mieszkań dla dziesiątków tysięcy przybyszów,  budynków użyteczności publicznej. W kolejnych latach Warszawa odbudowana Warszawa odzyskała swoje znaczenie, ale w Łodzi wciąż planowano nowe inwestycje. Władzom miasta i architektom marzył się "Łódzki Manhattan" i "Nowe Centrum", dzielnica wyższych uczelni, nowa trasa W-Z....
Architekturę Łodzi w PRL tworzyli zarówno miejscowi projektanci, jak architekci działający w innych miastach – Maciej Gintowt, Ryszard Karłowicz, Jan Reda czy Wacław Zalewski.
Większość z najbardziej ambitnych projektów nigdy nie została zrealizowana. W Łodzi rodziły się za to kolejne pomysły i plany przekształcenia miasta np. w centrum kulturalno-muzyczne czy prężne centrum filmowe.  

Arch Modern - #7. Łódź - marzenia o metropolii.
9 kwietnia 2014, 18.00
Owoce i Warzywa, ul. Traugutta 9, Łódź
wstęp wolny
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.