Architektura
ARCHITEKTURA
Miasteczko zaprojektowane przez laureatów Nagrody Pritzkera

Architektura modernizmu. Columbus w USA - miasteczko zaprojektowane przez słynnych architektów modernizmu

 • Komentarze

Architektura modernizmu. Columbus w USA - miasteczko zaprojektowane przez słynnych architektów modernizmu

Architektura modernizmu, kościół North Chiristian Church, projekt Eero Saarinen

Fot: Greg5030/Wikimedia Commons
 • architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera/architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera1
 • architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera/architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera2
 • architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera/architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera3
 • architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera/architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera4
 • architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera/architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera5
 • architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera/architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera7
 • architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera/architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera8
 • architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera/architektura-modernizmu-columbus-nagroda-pritzkera9

Architektura modernizmu. Na pierwszy rzut oka Columbus w stanie Indiana niewiele różni się od innych miasteczek w USA, jednak oprócz krajobrazu typowego dla urbanistyki regionu znajduje się tu ponad 60 budynków zaprojektowanych przez słynnych architektów modernizmu, między innymi 4 laureatów Nagrody Pritzkera.

Architektura modernizmu. W 1991 roku Amerykański Instytut Architektury umieścił Columbus na 6. miejscu w rankingu 10 miast wyróżniających się innowacyjnością architektury. Miasteczko znalazło się wśród takich metropolii jak Chicago, Nowy Jork, Boston, San Francisco oraz Waszyngton, co przy liczbie mieszkańców sięgającej zaledwie 44 tys. jest ewenementem na skalę światową.

Architektoniczna rewolucja

Architektura modernizmu.Wszystko zaczęło się od Pierwszego Kościoła Chrześcijańskiego wzniesionego w 1942 roku według projektu fińskiego architekta, Eliela Saarinena. Był to wówczas pierwszy nowoczesny obiekt w mieście i jeden z dwóch kościołów w Stanach Zjednoczonych zaprojektowanych zgodnie z zasadami architektury modernizmu. Budynek składa się z serii prostych brył, a jego plan znacznie odbiega od klasycznej koncepcji bazyliki. Jego główną częścią jest sześcienna bryła oraz wysoka na 50 metrów wieża z zegarem. W czasie, gdy powstał bardziej przypominał fabrykę niż tradycyjny kościół, jednak to dzięki niemu Columbus zaistniał na architektonicznej mapie kraju. Był to początek rewolucji architektonicznej, która zmieniła oblicze miasta.

Laureaci Nagrody Pritzkera projektują Columbus

Architektura modernizmu. Siłą napędową rewolucji była działalność największej lokalnej firmy, Cummins Engine, w szczególności jej wieloletniego prezesa i fascynata architektury modernizmu, J. Irwina Millera. W latach 50. ubiegłego wieku założył Fundację Cummins i zainicjował kompleksowy program dotacji przekazywanych na rzecz budynków użyteczności publicznej w mieście. Miały być wznoszone przez słynnych architektów, a przedsięwzięciu przyświecało motto Millera: "Czegokolwiek dokonujemy na tym świecie, mamy obowiązek i przywilej robienia tego w jak najlepszy sposób."
Wśród architektów, którzy projektowali budynki dla miasta jest aż czterech laureatów Nagrody Pritzkera: Kevin Roche (1982), (siedziba firmy Cummins, Irvin Union Bank, budynek poczty), I.M.Pei (1983) (biblioteka Cleo Rogers Memorial Library), Richard Meier (1984) (budynek Szkoły Podstawowej Clifty Creek), Robert Venturi (1991)(Remiza Strażacka nr 4).

Architektura receptą na sukces gospodarczy

Architektura modernizmu. Już od siedemdziesięciu lat Columbus rozwija się nie tylko pod wyglądem estetycznym, lecz również ekonomicznym. Miasto zdaje sobie sprawę ze swojego potencjału i uczyniło z architektury modernizmu swoją wizytówkę. Miłośnicy architektury mają do dyspozycji doświadczonych przewodników i rozbudowane zaplecze turystyczne. Budynki, które zazwyczaj mają charakter funkcjonalny, w Columbus są przykładami najwyższej jakości architektury, dlatego nawet osoby niezwracające uwagi na walory architektoniczne mogą na co dzień korzystać z przyjaznego otoczeniu urbanistycznego miasta.

przeczytaj rowniez
Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: Greg5030/Wikimedia Commons, Richard McCoy/Wikimedia Commons, Greg Hume/Wikimedia Commons, Declan Haun/Wikimedia Commons, Reywas92/Wikimedia commons, Nyttend/Wikimedia Commons
Data publikacji: 16.09.2013 16:49
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.