archirama.pl

Architektura modernizmu w fotografii i książce – nowa wystawa w Muzeum Architektury

Modernizm i nowe nury w projektowaniu, architektura wnętrz z lat 20., małe mieszkania i apartamenty – imponujący zbiór fotografii będzie można oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury

Nowa sztuka budowanie; najlepsze modernistyczne bryły i architektura wnętrz

Jedno ze zdjeć z wystawy Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce. Architekt Curt von Brocke, fotograf nieznany

Fot: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Od 27 czerwca do 14 września we wrocławskim muzeum trwa niezwykła wystawa, prezentująca architekturę modernizmu i zmiany, które zaszły w Europie początku XX wieku.


Wystawa Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce przedstawia zbiór fotografii zgromadzonych przez Waltera Müller-Wulckowa (1886–1964). Pochodzący z Wrocławia krytyk architektury i historyk sztuki stworzył bogatą dokumentację architektury modernistycznej. Od 1916 roku opracowywał zbiór najnowszych realizacji współczesnej architektury z krajów niemieckojęzycznych.

Dzięki jego pracy powstały cztery tomy popularnej serii, znanej ze względu na charakterystyczne okładki jako „niebieskie książki” (Blaue Bücher). Przystępnie napisane i bogato ilustrowane niewielkie tomy ukazywały się w ogromnych nakładach, przyczyniając się wydatnie do rozpropagowania idei nowej architektury. Książki pokazywały najlepsze bryły domów czy budynków użyteczności publicznej, jak również architekturę wnętrz projektowaną przez modernistów. Dziś „niebieskie książki” to cenny dokument architektury modernistycznej.

We wrocławskim Muzeum Architektury prezentowany jest wybór setki oryginalnych fotografii architektury zamówionych na potrzeby „niebieskich książek”. Ta wyjątkowa kolekcja jest zgromadzona w Landesmuseum für Kunst und Kulturgeschichte (Państwowe Muzeum Sztuki i Historii Kultury) w Oldenburgu. Walter Müller-Wulckow był założycielem i pierwszym dyrektorem tego muzeum.

Na zdjęciach wykonanych przez wybitnych fotografów można zobaczyć budynki projektowane między innymi przez Waltera Gropiusa, Ericha Mendelsohna, Petera Behrensa i wielu innych spośród ponad trzystu architektów, z którymi korespondował wydawca. Wybór brył i architektów świadczy o kompetencjach i upodobaniach historyka sztuki, który osobiście decydował o zawartości kolejnych tomów.

Większość spośród prezentowanych budynków powstała w latach 20. XX wieku i związana jest z modernizmem. W dwudziestoleciu międzywojennym powstawały i rozwijały się liczne nowe nurty w architekturze. Osiedla mieszkaniowe, funkcjonalna architektura wnętrz, w tym również małych mieszkań z wbudowanymi szafami, nowoczesnymi kuchniami i meblami ze stalowych rurek, wreszcie efektowne bryły budynków użyteczności publicznej, od szkół po dworce kolejowe przedstawiają różne aspekty ówczesnej architektury. Projektanci związani z nurtem modernizmu postulowali otwarcie budynków na powietrze i słońce jak również zmniejszenie kosztów budowy dzięki wykorzystaniu projektów typowych oraz nowoczesnych metod montażu. Fotograficy dokumentujący te stylistyczne i formalne przemiany – tacy jak Arthur Köster, Hugo Schmölz czy Lucia Moholy – tworzyli równocześnie nowy, bardzo indywidualny obraz współczesnej im architektury. Podkreślali ekspresję budynków fotografując je z poziomu ziemi, korygując zbieżne linie, stosując ukośne ujęcia akcentujące narożniki, linie zabudowy i cienie padające na elewacje. Nie bez znaczenia był tu wpływ nowych kierunków w sztuce, łącznie z estetyką ekspresjonistycznych filmów.

Eksponowane w Muzeum Architektury we Wrocławiu prace to około stu oryginalnych fotografii pochodzących z nie pokazywanych nigdy wcześniej zasobów Landesmuseum w Oldenburgu. Uzupełnieniem wystawy są książki i inne publikacje z lat dwudziestych, poświęcone nowej sztuce budowania.

Wystawa Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce
wernisaż wystawy: piątek 27 czerwca o godzinie 17.00
wystawa czynna 28 czerwca – 14 września 2014

Autor: KZ
Zdjęcia: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Data publikacji: 18.06.2014 14:56

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!