archirama.pl

Architektura muzeum Fryderyka Chopina w 203 rocznicę urodzin muzyka. Przypominamy bryłę muzeum w Żelazowej Woli. Piękne zdjęcia!

Architektura bryły zmodernizowanego muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, to jedno z najnowocześniejszych muzeów biograficznych w Europie. Projekt zrealizowało polskie biuro projektowe architekta Bolesława Stelmacha. Zobacz galerię zdjęć!

Architektura muzeum Fryderyka Chopina w 203 rocznicę urodzin muzyka. Przypominamy bryłę muzeum w Żelazowej Woli. Piękne zdjęcia!
Fot: Marcin Czechowicz

Architektura muzeum oraz przestrzeń parku, którym jest otoczona bryła, od przeszło 100 lat wciąż jest dopracowywana, tak aby to miejcie było nie tylko pomnikiem dla Fryderyka Chopina, ale także atrakcyjnym miejscem dla turystów i melomanów z całego świata.

Architektura bryły muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i jej krótka historia.

Dom rodzinny kompozytora został przebudowany na dworek w latach 30. XX wieku, a wokół niego powstał piękny park projektu architekta Franciszka Krzywdy-Polkowskiego. Wszystko zostało pieczołowicie dopracowane w każdym szczególe: mała architektura z murkami, pergolami, obiektami z polnych kamieni, ceramiki. W drugiej połowie XX wieku park na stałe wpisał się, jako obowiązkowe miejsce  na mapie turystycznego szlaku Mazowsza przyciągając rzesze turystów z całego świata. Niestety, architektura i park na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci uległa zniszczeniu i znacznie podupadła.
Międzynarodowy konkurs na modernizację bryły muzeum i otaczającej ją architektury ogrodu ogłoszono w 2006 roku. Wygrało go biuro architekta Bolesława Stelmacha. Zaproponowaną i zaprojektowaną przez architekta przestrzeń przystosowano na najwyższym poziomie do obsługi turystów z całego świata. Muzeum Fryderyka Chopina stało się jednym, z niewielu miejsc na świecie, gdzie panuje tak magiczna i artystyczna atmosfera.

Bryła muzeum i architektura przestrzeni wokół - jak na nowo przywrócono blask muzeum w Żelazowej Woli

Nowe bryły zostały zaprojektowane przez biuro architekta Bolesława Stelmacha z dala od zabytkowego dworku zlokalizowanego w samym centrum całego obiektu.
Na terenie muzeum powstały całkiem nowe trzy przeszklone pawilony. Zostały umiejscowione na obrzeżach parku częściowo wkomponowując się w jego ogrodzenie. Przeszklone ściany nowych obiektów, sprawiają wrażenie o wiele większych niż są w rzeczywistości, a wierzba znajdująca się w holu wejściowym to symboliczny akcent, który powoli przenosi odwiedzających w historię życia Fryderyka Chopina. W pierwszym budynku, który został wybudowany w miejscu dawnego zaplecza gospodarczego, mieści się wejście główne i recepcja. Jeden z obiektów gospodarczych, który znajduje się przy głównej bramie do parku (obecnie zamkniętej), został całkowicie wpasowany w nowy, o wiele większy pawilon, w którym mieści się sala wielofunkcyjna i restauracja.

Autor: Marta Peter
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 22.02.2013 17:23

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!