archirama.pl

Architektura na Euro. Dworzec Wrocław Główny

Kiedy zostanie otwarty Dworzec Główny we Wrocławiu? Wykonawca zapewnia, że wrocławski Dworzec Główny zostanie oddany do użytku do piątku. Z dworca skorzystają kibice, którzy przyjadą na euro. Tymczasem poznajcie kulisy architektury Dworca PKP we Wrocławiu.

Dworzec Wrocław Główny i okolice

Dworzec Wrocław Główny remontowany na Euro 2012.

Fot: grupa 5 architekci

Dworzec Główny we Wrocławiu ma zostać uruchomiony jeszcze do końca maja. Na razie w dworcowych halach i na peronach uwija się ponad 1 tys. robotników. Trwają ostatnie prace wykończeniowe. Bo stylowy dworzec we Wrocławiu ma być gotowy na Euro 2012. Dawny blask podobno odzyskały już zabytkowe, secesyjne kasy.

>>Dworce przed Euro 2012. Nowy Dworzec Warszawa Stadion w starym stylu

Na ukończeniu są platformy peronowe. Operacja remontu dworca kolejowego we Wrocławiu miała charakter kompleksowy. Nie tylko sam budynek odnowiono, ale dworzec na powrót został wkomponowany przestrzeń miejską Wrocławia. Grupa 5 architekci tak mówi o założeniach projektowych związanych z odnowieniem dworca i okolic: scalenie rozdartej trasą kolejową przestrzeni miejskiej oraz uporządkowanie i przywrócenie pierwotnych gabarytów poszczególnym obszarom, a w szczególności placowi dworcowemu.

Po drugie otworzenie budynku dworca na plac i na główne ciągi komunikacyjne oraz wyodrębnienie zespołów poszczególnych funkcji i poprawienie układów komunikacji. Krótko mówiąc Dworzec Główny we Wrocławiu ma nie tylko odzyskać dawny blask, ale na nowo wpisać się w krajobraz miejskiej architektury. Patrząc na zdjęcia i wizualizacje można się spodziewać, że wrocławski dworzec zachwyci kibiców przybywających na mecze Euro we Wrocławiu.

>>Dworzec Wrocław Główny. Pawilon Południowy pełen miedzi

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: grupa 5 architekci
Data publikacji: 28.05.2012 14:40

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!