archirama.pl

Architektura na najwyższym poziomie. Zaha Hadid jako ikona współczesnej architektury

Zaha Hadid od lat zaskakuje swoją architekturą nie tylko projektantów, ale także użytkowników architektury. Nie raz zaprojektowane przez nią powyginane bryły przyprawiają o zawrót głowy ekipy budowlane. Zobaczcie co projektuje i kim jest Zaha Hadid.

Projektom Zahy Hadid zawszw towarzyszy skomplikowana konstrukcja

Projektom Zahy Hadid zawszw towarzyszy skomplikowana konstrukcja

Fot: Photo © Paul Warchol

Zaha Hadid to reprezentantka architektury dekonstruktywistycznej. Cechują ją przede wszystkim agresywna bryła, nadająca wrażenie fragmentacji, braku stabilności oraz ruchu i płynności. Dlatego architektura Zahy ma w sobie coś niezwykłego i niepowtarzalnego, co można zaobserwować między innymi w architekturze MAXXI Muzeum Sztuki Współczesnej w Rzymie, Eli i Edythe Broad Art Museum w Michigan czy też London CityLife Milano.

Warto wspomnieć, że Zaha Hadid to do tej pory jedyna kobieta architekt, której architekturę wyróżniono Nagrodą Pritzkera (w 2004 roku)

>> Zaha Hadid została nawet kobietą roku magazynu Glamour!

MAXXI Muzeum w Rzymie

Architektura MAXXI Muzeum w Rzymie została nagrodzone wieloma nagrodami, między innymi brytyjską nagrodą Strilinga. Muzeum w Rzymie to kompozycja obłędna, gdzie naginające się podłużne tuby, nachodzą na siebie, przecinają oraz nadbudowują jedne na drugich, tworząc niemal labirynt. Architektura ta, podobnie jak projekt Muzeum w Michigan zaciekawia, zachęcając do zajrzenia do jej wnętrza.

Muzeum w Michigan

Muzeum w Michigan wyróżnia się z otoczenia. Bryła muzeum prezentuje się niczym rufa statku targanego nieokiełznanymi siłami mórz. Dodatkowo, elewacja wykonana ze stali nierdzewnej nadaje obiektowi Zahy Hadid wrażenia agresywnej architektury. Całość ciekawi i zachęca do estetycznych rozważań.

>> Projekt Zahy Hadid. Umielibyście coś takiego zaprojektować?

CityLife Milano

Ostatnim projektem, odrobinę kontrastującym z powyższymi jest projekt CityLife Milano. Znajduje się on w centrum Mediolanu. Cały kompleks to trzy wieżowce, które odchodzą od tradycji technokratycznej inżynierii w konstrukcji, w zamian dając miejsce na architektoniczną inwencję. CityLife Milano to konstrukcja dynamiczna, szczególnie najwyższa wieża, która tworzy spiralę, sprawiającą wrażenie ciągłego ruchu.

Opisane projekty Zahy Hadid to tylko kropla w morzu jej szerokiego portfolio. Warto dodać, że Zaha Hadid zawsze swoje projekty najpierw rysuje ręcznie, gdyż nie ufa technologii komputerowej. Dlatego, jak sama zauważa, od przenoszenia projektów do komputera ma wykształconych współpracowników.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Photo © Paul Warchol, Render © Zaha Hadid Architects, Courtesy of Citylife, Iwan Baan, dzięki uprzejmości biura Zaha Hadid Architects, Roland Halbe, dzięki uprzejmości biura Zaha Hadid Architects
Data publikacji: 25.03.2013 11:06

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!