archirama.pl

Architektura na świecie. Holenderska pracownia MVRDV specjalnie dla nas wybrała pięć swoich najlepszych projektów! Zobacz z czego dumni są architekci MVRDV!

Architektura pracowni MVRDV znana jest praktycznie na całym świecie. Na naszą prośbę, z szerokiego zakresu swoich projektów architekci MVRDV wybrali pięć, które są według nich najlepsze. Podoba wam się architektura, jaką tworzy holenderskie biuro MVRDV?

W tym założeniu znalazło się także miejsce dla spa, siłowni, restauracji o basenu

W tym założeniu znalazło się także miejsce dla spa, siłowni, restauracji o basenu

Fot: © MVRDV

Prezentujemy wam pięć projektów pracowni MVRDV. Architektura, jaka prezentuje pracownia, jest rozpoznawalna, a z szerokiej gamy projektów nie było łatwo wybrać tych pięciu najlepszych. Pracownia sama zdecydowała, które są godne pokazania. Zobaczcie najlepsze projekty architektoniczne od MVRDV!

Architektura Gangnam Shopping Mall

Jako pierwszy prezentujemy architekturę galerii handlowej w Seulu. Architekci zaproponowali nowy image istniejącego tu od 1980 sklepu, który powoli odstawał swoją architekturą od eleganckich budynków otoczenia. Obecna koncepcja fasady, niegdyś kamiennej, jest bardzo prosta. Przeszklone elementy elewacji stały się subtelnymi reklamami sklepów, które znajdziemy w środku. Nocą przez system LED okna podświetlane są różnymi kolorami. Na renowacje budynku i zmianę jego oblicza, architekci mieli niewiele czasu. Całość prac zamknęła się w 9 miesiącach. Jednak nie tylko czas był tu problemem, ale również niewielkie wymiary budynku. Budynek mógł mieć maksymalnie pięć kondygnacji o wysokości 2,5 metra. Ciekawe rozwiązanie zastosowano na elewacjach, które wyglądają jak łuski ryby. Jednak mimo eleganckiego kształtowi bryły i jasnym kolorom budynek prezentuje się bardzo ciekawie.

Architektura nietypowej biblioteki w Holandii

Góra książek – tak brzmi dokładne tłumaczenie nazwy budynku, jaki powstał w holenderskim mieście Spijkenisse. Nietypowa biblioteka wraz z czytelnią została w 2013 roku nominowana do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe. Transparentna fasada oraz dach uwidaczniają wnętrze pełne książek i regałów, dodatkowo zapewnia to maksymalne doświetlenie wnętrza światłem naturalnym. A wszystko to w formie piramidy. W budynku powstały także inne funkcje, takie jak: centrum edukacji ekologicznej, klub szachowy, audytorium , sale konferencyjne, biura handlowe i powierzchnia handlowa.

Glass Farm – nietypowa architektura

Kolejny projekt zrealizowany w Holandii, tym razem w mieście Schijndel. Budynek, który podjęto renowacji ucierpiał znacznie podczas II wojny światowej. Od 2000 roku MVRDV przedstawiło kilka pomysłów dla zaaranżowania tej przestrzeni na rynku. Ostatecznie wygrała opcja siódma – Szklana Farma. Budynek w całości został pokryty szklana fasadą. We wnętrzu znajdują się liczne funkcje przystosowane dla społeczeństwa, takie jak: restauracje, sklepy, czy centrum odnowy biologicznej. Budynek odzwierciedla rzeczywiste detalu i wymiary tradycyjnego gospodarstwa Schijndel.

Architektura Balancing Barn

Walczący z prawami grawitacji dom jednorodzinny znajduje się w malowniczej scenerii. Usytuowano go nad jeziorkiem w angielskiej wsi w pobliżu Thorington w Suffolk. Dom stworzony został w kształcie tradycyjnej stodoły, a obłożono go refleksyjna blachą. Architekci chcieli pokazać nowy sposób kształtowania wiejskiej architektury w nowoczesny sposób. Dom ma 30 metrów długości z czego 15 metrów utrzymuje się jedynie na wsporniku. Dodatkowo budynek zawiera systemy energooszczędne. Wielofunkcyjny budynek w Jakarcie Na koniec projekt zupełnie odmienny od przedstawionych.

Wielofunkcyjny budynek w Jakarcie – Peruri 88

Projekt budynku powstał w 2012 roku. W budynku znajdować się mają różnego rodzaju biura, lofty, domy szeregowe i normalne mieszkania. Wszystko utrzymane w zieleni, dużo ogródków, placów zabaw. W tym założeniu znalazło się także miejsce dla spa, siłowni, restauracji o basenu. Wysokie drzewa mają zapewnić dodatkowy cień. Nie można zapomnieć także o hotelu, który znajdować się będzie między piętrami 44 – 86. Na samym szczycie wieżowca, również należącego do hotelu, znajduje się restauracja oraz taras widokowy.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: © Persbureau van Eijndhoven, © Edmund Sumner, © MVRDV, © Jeroen Musch
Data publikacji: 30.08.2013 13:33

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!