archirama.pl

Architektura na świecie. Chiny - galeria handlowa z dobrą energią!

Architektura. W chińskim mieście Wuhan niedawno zakończyła się realizacja luksusowej galerii handlowej. Jej wnętrze zaprojektowano zgodnie z zasadami synergii - współdziałania różnych czynników. Projekt obiektu wybrano w drodze konkursu, który zwyciężyła pracownia UNStudio. W nowej galerii handlowej znajdują się sklepy luksusowych marek, światowej klasy butiki, kawiarnie, restauracje oraz kino.

Architektura nowej galerii handlowej oparta jest na pojęciu synergii

Architektura nowej galerii handlowej oparta jest na pojęciu synergii

Fot: © Edmon Leong

Architektura galerii handlowej zaproponowana przez UNStudio jest urzeczywistnieniem pojęcia luksusu poprzez połączenie ze sobą kunsztu szlachetnych, ale prostych materiałów. Architekt zaznacza, że główną ideą projektu było stworzenie obiektu współgrającego z otoczeniem. Ważna była gra światła i dobór wzorów – wszystko, jak wspomina architekt, miało stworzyć niemal fantastyczny świat.

Synergia w architekturze galerii handlowej

Architektura nowej galerii handlowej oparta jest na pojęciu synergii. Projektanci zwrócili uwagę na kierunek przepływu synergii we wnętrzu obiektu. Przepływ ten prowadzony jest głównymi drogami w kierunku fasady i wejść do budynku. Pojęcie „przepływu synergii” jest tu kluczem do powstania wszystkich elementów konstrukcyjnych – osoby odwiedzające przepływają przez kolejne piętra galerii prowadzeni połączonymi ze sobą korytarzami.

>> Przeczytaj więcej o fasadach dynamicznych!

Poza niesamowitym wnętrzem, uwagę zwraca nietuzinkowa fasada galerii. Elewacje ekskluzywnej galerii handlowej zostały zaprojektowane jako medialne fasady, które nocą mienią się różnymi kolorami. Elewacje powstały poprzez połączenie dwóch materiałów: stali polerowanej nierdzewnej i szkła ornamentowego. Odpowiednie współdziałanie tych dwóch materiałów, ma odtwarzać efekt ruchu i odbicia w wodzie. Czasem przypomina to ruchy jedwabnej tkaniny.

Cała elewacja składa się z 42 333 kulek, a w każdej z nich znalazła się dioda LED, która emituje światło bezpośrednio na ornamentowe szkło generując tym samym kolorowe, okrągłe plamy światła. Różne możliwości łączenia i sterowania oświetleniem umożliwiają tworzenie zróżnicowanych efektów i programów sekwencji świetlnych. Motyw kul powtarza się również w architekturze wnętrz galerii handlowej.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: © Edmon Leong
Data publikacji: 13.12.2013 11:55

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!