Architektura
ARCHITEKTURA
Polscy studenci wygrali międzynarodowy konkurs

Architektura. Niebywały sukces polskich studentów! Studenci z Politechniki Gdańskiej zwyciężyli w międzynarodowym konkursie architektonicznym!

 • Komentarze

Zespół składający się z dwóch projektantów: Jakuba Grabowskiego i Kacpra Radziszewskiego, w swoim projekcie postawił na industrialny charakter obiektu. Wszystko w nawiązaniu o charakterystyczne portow

Zespół składający się z dwóch projektantów: Jakuba Grabowskiego i Kacpra Radziszewskiego, w swoim projekcie postawił na industrialny charakter obiektu. Wszystko w nawiązaniu o charakterystyczne portowe, fabryczne nadbrzeże, gdzie zlokalizowano działkę przeznaczoną pod projekt.

Fot: materiały prasowe Politechnika Gdańska
 • Zespół składający się z dwóch projektantów: Jakuba Grabowskiego i Kacpra Radziszewskiego, w swoim projekcie postawił na industrialny charakter obiektu. Wszystko w nawiązaniu o charakterystyczne portow
 • Projekt opierał się na charakterystycznym działaniu służb ratowniczych w San Francisco. Stąd pomysł na lotniskowiec
 • Tak prezentuje się zwycięska plansza konkursowa

Polscy studenci zwyciężyli w międzynarodowym konkursie na architekturę budynku głównej straży pożarnej w San Francisco! Zobacz, jaki projekt stworzyli studenci z Politechniki Gdańskiej! Serdecznie gratulujemy laureatom!

Polska architektura doceniona! Studenci z Politechniki Gdańskiej stworzyli projekt, którzy urzekł międzynarodowe jury. W międzynarodowym konkursie na projekt budynku głównej straży pożarnej w San Francisco, studenci z Gdańska pokonali 221 zespołów z całego świata. Poza prestiżem i zaistnieniem w międzynarodowej grupie architektów, studenci zgarnęli także nagrodę w wysokości 3 000 euro.

Polska architektura doceniona w międzynarodowym konkursie!

Elementem determinującym projekt San Francisco Fire Department Headquarters był przede wszystkim charakter działania służb ratowniczych. Podczas projektowania wzięliśmy pod uwagę także urządzenia wykorzystywane przez strażaków, gabaryty pojazdów, dostęp do dróg, strefy bezpieczeństwa lądowania helikopterów, sąsiedztwo wody oraz lokalizację zbiorników z substancjami łatwopalnymi – zaznaczają młodzi projektanci.

Zespół składający się z dwóch projektantów: Jakuba Grabowskiego i Kacpra Radziszewskiego, w swoim projekcie postawił na industrialny charakter obiektu. Wszystko w nawiązaniu o charakterystyczne portowe, fabryczne nadbrzeże, gdzie zlokalizowano działkę przeznaczoną pod projekt. Gdańscy studenci postawili przede wszystkim na prostotę i minimalizm. Projektanci zaznaczają, że odsłonięta konstrukcja i transparentność elewacji to próba pokazania pragmatyzmu związanego z istotą funkcjonowania straży pożarnej w San Francisco. Laureaci na opracowanie koncepcji poświęcili miesiąc. Jak zaznaczają, pojawiło się parę problemów, ale ostatecznie mieli pewność, że opracowali dobre rozwiązanie. Samo wykonanie rzutów, wizualizacji i przygotowanie planszy zajęło nam 2 tygodnie. Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!

Warto dodać, że drugie miejsce również przypadło polskiej studentce Sylwii Franczak z Politechniki Krakowskiej! Również gratulujemy!

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe Politechnika Gdańska
Data publikacji: 18.09.2013 13:51
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.