Kotłownia zlokalizowana w Campusie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wybudowano w latach 1884-1889. Już w XIX wieku zaś podlegała licznym przebudowom i modernizacjom, aż w 2013 roku zakończono prace zamieniające ją na Warmińsko-Mazurskie Centrum Wystawiennicze. Podstawowym założeniem projektowym było zachowanie substancji zabytkowej gmachu. Podkreślono poszczególne fazy rozbudowy i współczesne elementy związane z adaptacją budynku, ale również zaakcentowano pierwotne przeznaczenie obiektu.
Aby budynek mógł być przeznaczony na cele kulturalne funkcjonująca w nim i zasilająca całą uczelnię wymiennikownia , została przeniesiona do wykonanej pod obiektem w formie podbicia technicznej kondygnacji podziemnej. Ze względu na zły stan techniczny obiektu oraz skomplikowaną geologię związaną z wysokim poziomem wód gruntowych obawiano się że projekt będzie niemożliwy do zrealizowania. Po specjalistycznych badaniach okazało się, że realizacja jest możliwa, ale ryzykowna i skomplikowana.
Mimo, że architekci na etapie projektowania przeprowadzili badania architektoniczne oraz historyczne, a także opracowali szczegółowy program prac konserwatorskich i wykonali liczne odkrywki to historyczne relikty kilkakrotnie powodowały wstrzymanie prac budowlanych i konieczność wprowadzenia zmian w projekcie oraz uzyskiwania nowych uzgodnień w tym uzyskanie nowego pozwolenia na budowę .
Architektura centrum wystawienniczego pomimo sprowadzenie części technologicznej pod ziemię podkreśla we wnętrzach zachowane elementy pierwotnego wyposażenia takiej AK np. kotły La Mont'a
Bryła obiektu podzielona jest stropami na sale wystawiennicze i konferencyjne. Ze względu na powierzchnię i wysokość pomieszczenia doświetlono szklanym dachem. Poprzez centralnie umieszczony otwór dostarcza także naturalne światło na niższą kondygnację. To rozwiązanie pozwoliło także otworzyć wnętrze na widok komina byłej kotłowni oraz lepsze wyeksponowanie zabytkowej więźby drewnianej. Dodatkowo forma szklanego łącznika sprawia, że wygląd elewacji oraz elementy architektury wnętrz przeplatają się ze sobą i wzajemnie uzupełniają . W ramach prac konserwatorskich odsłonięte zostały także kamienne skarpy otaczające obiekt i brukowane nawierzchnie , a następnie uzupełnione o granitowe tarasy z południowa ekspozycją pełniące poza komunikacją również funkcję rekreacyjną .
METRYKA OBIEKTU
Projektu Przebudowy, rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania budynku Starej Kotłowni na Warmińsko-Mazurskie Centrum Wystawiennicze w Olsztynie przy ul. Prawocheńskiego 9 dz. nr 1/5 w obr.54
Inwestor: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski ul. Oczapowskiego 2,10-724 Olsztyn
Projekt: Dżus GK Architekci