Architektura
ARCHITEKTURA

„Architektura otwarta”, czyli projektowanie w zgodzie z naturą

 • Komentarze

Dom zaprojektowany w zgodzie z koncepcją "architektury otwartej"

Dom zaprojektowany w zgodzie z koncepcją "architektury otwartej". Duże przeszklenia stanowią połączenie wnętrza z tym, co na zewnątrz budynku

Fot: Inoutic
 • Wnętrze z przeszkleniami pozwala łączyć przestrzeń na zewnątrz budynku z wnętrzami
 • Kolejne wnętrze tym razem z ogromną szybą, która zapewnia widok na zewnątrz

Projektowanie w taki sposób, by otaczająca przestrzeń łączyła się harmonijnie z wnętrzem budynku, przeżywa dziś swój renesans. Swój początek ma w projektowaniu XX-wiecznym oraz odwołuje się do sztuki i architektury japońskiej. Zobacz zdjęcia wnętrz zaprojektowanych zgodnie z prawidłami „otwartej” architektury!

„Architektura otwarta” i jej początki  

Coraz większa popularnością cieszy się ostatnio „architektura otwarta”, czyli projektowanie w taki sposób, by w każdym pomieszczeniu znajdował się widok na otwartą przestrzeń. Ale wróćmy do korzeni. Jeden z największych modernistycznych architektów XX wieku, Frank Wright, proponował taką właśnie architekturę i czerpał obficie inspiracje ze sztuki i budownictwa japońskiego. „Architektura otwarta” płynnie łącząca to, co na zewnątrz budynku z jego wnętrzem przeżywa dziś swoisty renesans. Architekci pragną bowiem „powrotu do natury”.

Potrzeba przeszkleń

Aby efektywnie zaprojektować dom, tak by łączył wnętrza z otaczającą je przyrodą, należy zastosować przede wszystkim dużo przeszkleń. Dzięki dobraniu odpowiedniej ilości przeszkleń okien i drzwi, możemy uzyskać mniejsze lub większe otwarcie domu na świat. Pytaniem jest: jak zapewnić odpowiednią ilość przeszkleń, tak by zapewnić komfort mieszkańcom i jednocześnie nie narazić ich na konsekwencje złych warunków atmosferycznych? Warto przede wszystkim zastosować rozwiązania systemowe i poszukać firm, które oferują potrzebne nam przeszklenia. My prezentujemy ofertę przeszkleń firmy Inoutic, lecz podkreślamy, że jest to jedna z wielu propozycji. Ofertę firmy Inoutic tworzą systemy okien i drzwi, zwłaszcza tarasowych, wyposażonych w system żaluzji zewnętrznych.
 
Drzwi balkonowe z nietypowymi rozwiązaniami

Bardzo istotnym elementem w projektowaniu domu otwartego na świat są drzwi tarasowe i balkonowe. Muszą być dobrane tak, by wpuszczały jak najwięcej światła do pomieszczenia, przy czym warto zastanowić się nad ich parametrami izolacyjności. - Duże przeszklone elementy fasad „wpuszczają” światło do każdego obiektu, dlatego coraz więcej Klientów pyta o systemy podnośno-przesuwne Prestige HST. Mają zarazem coraz większą świadomość swoich potrzeb i coraz większe wymagania dotyczące komfortu cieplnego i  akustycznego oraz bezpieczeństwa – mówi Krzysztof Kalita z firmy Inoutic  – Argumentem przekonującym ich do wyboru konkretnego rozwiązania jest nie tylko możliwość tworzenia imponujących przeszkleń czy wybór dogodnego sposobu otwierania, ale także twarde dane określające parametry termoizolacyjności i szczelności konstrukcji – dodaje.

Systemy drzwi tarasowych i balkonowych Prestige HST dostępne są w różnych wersjach: podnośno-przesuwnych, uchylno-przesuwnych i harmonijkowych. Maja nowoczesny design. Można również wybierać w szerokiej gamie kolorów. 40 kolorów, w tym imitujących powłokę aluminiową, dają duże możliwości aranżacji w budynkach o różnych stylach architektonicznych.

Agnieszka Ochenkowska

przeczytaj rowniez
 • Kostka polska 2.0 - pracownia architektoniczna we Wrocławiu
  Kostka polska 2.0 - pracownia architektoniczna we Wrocławiu

  Budowane w okresie gierkowskim domy-kostki to dziś niedoceniany element pejzażu polskich miast. Kubiczne bryły, ściany pokryte tłuczonym talerzami, czy dach kopertowy – to dizajn, który zainspirował biuro architektoniczne group-arch. Architekci kupili właśnie taką kostkę we Wrocławiu i ją mocno podrasowali. I tak dom-kostka przemienił się w willę-pracownię więcej

 • Ciche rewolucje Jiříego Krohy
  Ciche rewolucje Jiříego Krohy

  Czeski architekt i artysta Jiří Kroha nie stał się liderem żadnego z kierunków; konsekwentnie, na uboczu, dokonywał „cichych rewolucji” – najczęściej ignorowanych przez współczesnych mu ludzi sztuki. Dziś jego dorobek przypomina wrocławskie Muzeum Architektury więcej

 • Adaptacja silosu na mieszkanie

  Ołomuniecki silos nie został oswojony, lecz okiełznany: nie mamy do czynienia z typowym loftem, mieszkaniem bezkonfliktowo wpisującym się w historyczną tkankę architektoniczną, ale z radykalną interwencją, której najważniejszym elementem jest dominująca, przeskalowana nadbudowa więcej

 • Hala sportowa w Bieruniu

  Budynek hali powstał w wyniku rozpisanego przez gminę ogólnopolskiego konkursu architektonicznego więcej

Zdjęcia: Inoutic
Data publikacji: 7.08.2014 13:20
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.