archirama.pl

„Architektura otwarta”, czyli projektowanie w zgodzie z naturą

Projektowanie w taki sposób, by otaczająca przestrzeń łączyła się harmonijnie z wnętrzem budynku, przeżywa dziś swój renesans. Swój początek ma w projektowaniu XX-wiecznym oraz odwołuje się do sztuki i architektury japońskiej. Zobacz zdjęcia wnętrz zaprojektowanych zgodnie z prawidłami „otwartej” architektury!

Dom zaprojektowany w zgodzie z koncepcją "architektury otwartej"

Dom zaprojektowany w zgodzie z koncepcją "architektury otwartej". Duże przeszklenia stanowią połączenie wnętrza z tym, co na zewnątrz budynku

Fot: Inoutic

„Architektura otwarta” i jej początki  

Coraz większa popularnością cieszy się ostatnio „architektura otwarta”, czyli projektowanie w taki sposób, by w każdym pomieszczeniu znajdował się widok na otwartą przestrzeń. Ale wróćmy do korzeni. Jeden z największych modernistycznych architektów XX wieku, Frank Wright, proponował taką właśnie architekturę i czerpał obficie inspiracje ze sztuki i budownictwa japońskiego. „Architektura otwarta” płynnie łącząca to, co na zewnątrz budynku z jego wnętrzem przeżywa dziś swoisty renesans. Architekci pragną bowiem „powrotu do natury”.

Potrzeba przeszkleń

Aby efektywnie zaprojektować dom, tak by łączył wnętrza z otaczającą je przyrodą, należy zastosować przede wszystkim dużo przeszkleń. Dzięki dobraniu odpowiedniej ilości przeszkleń okien i drzwi, możemy uzyskać mniejsze lub większe otwarcie domu na świat. Pytaniem jest: jak zapewnić odpowiednią ilość przeszkleń, tak by zapewnić komfort mieszkańcom i jednocześnie nie narazić ich na konsekwencje złych warunków atmosferycznych? Warto przede wszystkim zastosować rozwiązania systemowe i poszukać firm, które oferują potrzebne nam przeszklenia. My prezentujemy ofertę przeszkleń firmy Inoutic, lecz podkreślamy, że jest to jedna z wielu propozycji. Ofertę firmy Inoutic tworzą systemy okien i drzwi, zwłaszcza tarasowych, wyposażonych w system żaluzji zewnętrznych.
 
Drzwi balkonowe z nietypowymi rozwiązaniami

Bardzo istotnym elementem w projektowaniu domu otwartego na świat są drzwi tarasowe i balkonowe. Muszą być dobrane tak, by wpuszczały jak najwięcej światła do pomieszczenia, przy czym warto zastanowić się nad ich parametrami izolacyjności. - Duże przeszklone elementy fasad „wpuszczają” światło do każdego obiektu, dlatego coraz więcej Klientów pyta o systemy podnośno-przesuwne Prestige HST. Mają zarazem coraz większą świadomość swoich potrzeb i coraz większe wymagania dotyczące komfortu cieplnego i  akustycznego oraz bezpieczeństwa – mówi Krzysztof Kalita z firmy Inoutic  – Argumentem przekonującym ich do wyboru konkretnego rozwiązania jest nie tylko możliwość tworzenia imponujących przeszkleń czy wybór dogodnego sposobu otwierania, ale także twarde dane określające parametry termoizolacyjności i szczelności konstrukcji – dodaje.

Systemy drzwi tarasowych i balkonowych Prestige HST dostępne są w różnych wersjach: podnośno-przesuwnych, uchylno-przesuwnych i harmonijkowych. Maja nowoczesny design. Można również wybierać w szerokiej gamie kolorów. 40 kolorów, w tym imitujących powłokę aluminiową, dają duże możliwości aranżacji w budynkach o różnych stylach architektonicznych.

Agnieszka Ochenkowska

Zdjęcia: Inoutic
Data publikacji: 7.08.2014 13:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!