Architektura
ARCHITEKTURA
Architektura szkoły w Markach. Zobaczcie jak oszczędzać energię.

Architektura pasywna szkoły w Markach. Zobaczcie projekt CJK Architekci

  • Komentarze

Pasywna architektura szkoły w Markach. Zobaczcie projekt CJK Architekci
Fot: materiały prasowe
  • architektura-pasywna-marki-szko
  • architektura-pasywna-marki-szko
  • architektura-pasywna-marki-szko

Urzad miasta Marki zorganizował konkurs na projekt architektury nowej szkoły w Markach. Wygrał energooszczędny projekt biura CJK Architekci. Zobaczcie wizualizacje nowej bryły szkoły.

W ubiegļym roku Urząd Miasta Marki zorganizował konkurs na projekt architektury nowej szkoły. Pierwsze miejsce zająła energooszczędna bryła zaprezentowana przez biuro CJK Architekci. Architektura szkoły stanie przy ul. Wspólnej na północ od centrum Marek. W budynku będzie mieściło się gimnazjum i technikum.

Jak została zaplanowana architektura bryły

Architektura szkoły będzie składała się z kilku budynków oraz zespołu obiektów sportowych. Centralne miejsce bedzie zajmował ogólnodostępny plac, z którego będzie można bezpośrednio wejść do każdego budynku. Wproekcie zaplanowano budynek gimnazjum,technikum z laboratoriami, bryłę biblioteki,stołówkę, budynek administracji oraz zespół obiektów sportowych wraz z plywalnia. Wszystkie elementy architektury kmpleksu oprócz pływalni mają mieć standard budynków pasywnych. Architektura kompleksu szkoły została zaprojektowana tak, że najniższe bryły znajdą się najbliżej ulicy. Część sportowa zlokalizowana będzie w głębi działki. Cały kompleks zostanie wybudowany w otoczeniu sprzyjającym nauce i rekreacji.

Co sprawia że architektura szkoły bedzie energooszczędna?

Bryły budynków wchodzących w skład architektury szkoły będą proste, co pozwoli na ograniczenie zużycia energii. Wykończone zostaną szarą cegłą, białym tynkiem oraz drewnem. Wyzwaniem dla architektów było zaprojektowanie komleksu tak, aby do sal dostarczona była odpowiednia ilość światła, tak by nie było potrzeby produkowania dodatkowej energii. Dzięki likwidacji mostków termicznych oraz przez zastosowanie energooszczędnych systemów wentylacji udało się osiągnąć cel. Zaplanowano również umieszczenie 260 ogniw hybrydowych, które będą produkowały 64 MWh energii elektrycznej. Dzięki zastosowaniu tych technik, architektura szkoły będzie zeroenergetyczna. Zielone dachy budynków będą miały zdolność retencji wody i naturalnego jej oczyszczania.

Projekt na skalę Europejską

Projekt pasywnej szkoły w Markach jest pierwszym w Polsce kompleksem o tak szerokim zakresie, zbudowanym zgodnie z założeniami architektury zeroenergetycznej. Zespół szkół w Markach będzie jednym z najbardziej oszczednych tego typu kompleksów w Europie. Budowa pochłonie prawie 54 mln zł. Według Was to dużo czy mało?

przeczytaj rowniez
Autor: Magdalena Manturo
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 22.04.2013 08:29
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.