Architektura polska w wykorzystaniem ceramiki budowlanej to warunek zgłoszenia realizacji do pierwszej krajowej edycji konkursu Brick Award. Wczoraj poznaliśmy najlepsze zdaniem jury i internautów realizacje architektoniczne, w których wykorzystane zostały materiały ceramiczne. Prace architektoniczne oceniało jury w składzie: Ewa Kuryłowicz (przewodnicząca jury), Maciej Miłobędzki, Janusz Kaniewski, Ewa P. Porębska, Agnieszka Bulanda, Piotr Sarzyński oraz Grzegorz Piątek.
Architektura - nie przyznano wszystkich nagród
O nagrodę w polskiej edycji Brick Award walczyło 47 realizacji architektonicznych, które powstały po styczniu 2011 roku. Zgłoszone do konkursu obiekty wykorzystujące ceramikę reprezentowały nie tylko architekturę największych polskich miast, ale także mniejszych miejscowości, takich jak Knurów, Siechnice, Ostrowiec Świętokrzyski, Rakownia, Stargard Szczeciński czy Lidzbark Warmiński.
Polską architekturę oceniano w 5 kategoriach, ale nagrody główne przyznano jedynie w trzech: Dom wielorodzinny, Budynek użyteczności publicznej, a także Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/ Rekonstrukcja
Jury nie wyłoniło zwycięskich realizacji Domu jednorodzinnego oraz Projektu bez realizacji. Zdecydowano się jednak przyznać 4 wyróżnienia w tym dwa w kategorii Projekt bez realizacji, utworzonej wyłącznie w ramach polskiej odsłony Brick Award.
Brick Award – nagrodzona architektura
Przedstawiamy listę nagrodzonych realizacji architektonicznych:
Dom wielorodzinny
W kategorii Dom wielorodzinny jury uznało, że najciekawszą architekturą charakteryzuje się Budynek mieszkalny we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej/Inżynierskiej. Projekt bryły powstał w Biurze Projektów Lewicki Łatak. W uzasadnieniu jury zwróciło uwagę na oryginalne połączenie klasycznej, skromnej architektury miejskiej z wyrazistym, wręcz ekspresyjnym wizerunkiem formalnym. Elewację bryły pokryto ceramiką złożoną z elementów o jaśniejszej i ciemniejszej barwie, przeplatających się w charakterystycznym wzorze.
Przeczytaj o nagrodzonym projekcie
Budynek użyteczności publicznej
Najpiękniejszym Budynkiem użyteczności publicznej okazał się projekt architektury autorstwa K. Ingarden J. Ewý Małopolski Ogród Sztuki. Nagroda została przyznana za obecne w bryle niezwykłe podejście do historycznie ukształtowanej formy i materiału. Krakowski projekt stał się wielkim zwycięzcą tegorocznej polskiej edycji konkursu Brick Award. Architektura Małopolskiego Ogrodu Sztuki zdobyła także nagrodę internautów.
Poza nagrodą główną w tej kategorii przyznano także wyróżnienie dla Ratusza i Centrum Administracyjno-Usługowego w Siechnicach, projektu Maćków Pracownia Projektowa. Architektura Ratusza stanowi zalążek planowanego kompleksu urbanistycznego, który przybierze formę przedłużonego placu, otwierającego perspektywy widokowe na ważne publiczne budowle. Nagrodę przyznano za wzorcowe oddanie wyrazu architektonicznego gmachu, odpowiadającego jego randze i publicznemu charakterowi.
- 1
- 2

-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
-
Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej
